2023-05-04
REACH, czyli wdrożony ponad 15 lat temu najbardziej ambitny akt prawodawstwa europejskiego odnoszący się do chemikaliów, jest obecnie poddawany przeglądowi w ramach strategii chemicznej Zielonego Ładu na rzecz zrównoważonego rozwoju (CSS). Prace nad REACH 2.0 trwają od wielu miesięcy i z pewnością wywrą duży wpływ na działalność przedsiębiorstw z branży chemii budowlanej, w tym na stosowanie substancji chemicznych w farbach dekoracyjnych, powłokach i farbach drukarskich.
REACH jest obecnie uznawany za najbardziej skuteczne i kompleksowe prawodawstwo dotyczące chemikaliów na całym świecie, a wiele krajów spoza UE wykorzystuje podstawowe ramy tego rozporządzenia do własnych celów. Obecnie mamy na przykład systemy K-REACH (Korea Południowa), REACH w Wielkiej Brytanii i KKDIK („TURKREACH” w Turcji). Ponadto wiele krajów przyjęło i dostosowało różne elementy REACH do własnych istniejących przepisów dotyczących chemikaliów. Jednak zadanie w postaci rejestracji, oceny, a następnie podjęcia odpowiednich działań regulacyjnych w odniesieniu do ponad 26 tys. substancji jest bardzo czasochłonnym i pochłaniającym zasoby procesem. Dlatego też jednym z głównych celów Strategii CSS jest odpowiednie dostosowanie przepisów REACH. Jednak oczywiście nadal istotne jest, aby podejmowane decyzje opierały się na solidnych dowodach naukowych, danych i informacjach, a nie były podejmowane w pośpiechu w celu zaspokojenia politycznych oczekiwań. Jednocześnie wiedza o substancjach chemicznych i związanych z nimi zagrożeniach znacznie się rozwinęła w ostatnich latach, czego skutkiem jest stale wydłużająca się lista chemikaliów, wobec których należy podjąć działania ze względu na obawy dotyczące ich wpływu na zdrowie ludzkie i/lub środowisko. Dlatego właśnie w tym kontekście władze pracują nad przeglądem przepisów REACH, aby dostosować je do potrzeb następnego pokolenia.
Nie zmienia to faktu, że Komisja Europejska i Europejska Agencja Chemikaliów coraz bardziej nalegają na zakończenie istniejących ocen, zidentyfikowanie substancji mogących budzić obawy oraz podjęcie decyzji w sprawie działań regulacyjnych, jeśli jest to uzasadnione. Wprowadzono nowy dokument o nazwie „Mapa drogowa w zakresie ograniczeń”, obejmujący działania w zakresie ograniczeń na nadchodzące lata, do czasu wejścia w życie zmienionych przepisów REACH. Obecnie obserwuje się też nasilanie się tendencji do proponowania ograniczeń dla grup substancji oraz do prowadzenia działań REACH równolegle z propozycjami zharmonizowanej klasyfikacji, oznakowania i pakowania (CLP), zamiast bardziej tradycyjnego i logicznego podejścia działań następujących po sobie.
Obie te aktywności już powodują znaczne zakłócenia i zamieszanie na rynku. Ponadto bardzo niepokojąca jest ogólna tendencja władz do przyjmowania „opartego na zagrożeniach” i skrajnie ostrożnościowego podejścia do podejmowania decyzji dotyczących przepisów dotyczących chemikaliów zamiast pozostawania w ramach istniejących ram „opartych na ryzyku”. Podejścia te stają się jeszcze bardziej popularne pod wpływem presji KE i ECHA, ponieważ UE dąży do osiągnięcia swojego ostatecznego celu, jakim jest „wolne od toksyczności” oraz „bezpieczne i zrównoważone” środowisko chemiczne.
Podstawową działalnością ekspertów pracujących na rzecz przemysłu chemii budowlanej jest więc ścisłe monitorowanie wszelkich działań związanych z substancjami chemicznymi, które mogą mieć wpływ na produkty końcowe. Obejmuje to śledzenie ścieżki kluczowych substancji w procesie REACH, dostarczanie informacji na temat ilości i scenariuszy zastosowań oraz zgłaszanie obaw, gdy wydaje się, że działania regulacyjne mogą mieć znaczący wpływ na jedną lub więcej farb, powłok lub farb drukarskich. Praca ta ma zarówno aspekt informacyjny, jak i rzeczniczy (w miarę możliwości podejmowana jest obrona stosowania kluczowych substancji) oraz podnoszący świadomość na temat używania substancji, tak aby zachęcić do pragmatycznego podejścia do ich regulacji. Większość tych wysiłków koncentruje się na obecnych i proponowanych ograniczeniach wynikających z procedury oceny, ponieważ ograniczenia dotyczące niektórych kluczowych substancji stosowanych w sektorach chemii budowlanej już obowiązują.
W wielu przypadkach uzgadnia się odpowiednie podejścia do ograniczeń. Tak jest w przypadku diizocyjanianów (stosowanych w dwuskładnikowych powłokach PU), formaldehydu (wpływającego na utwardzacze i biocydy), bisfenolu A (powłoki epoksydowe) i mikroplastików (głównym obszarem zainteresowania są obecnie farby dekoracyjne). Wszystkie te obszary odnotowały zmiany w 2022 r., zwłaszcza diizocyjaniany. Ograniczenie dotyczące bisfenoli jest nadal na etapie opracowywania i dyskusji, a najnowsza propozycja władz niemieckich została opublikowana w październiku 2022 r.
Oprócz działań ograniczających w odniesieniu do substancji, lista kandydacka substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC) stale się powiększa. Te „najbardziej szkodliwe” substancje są przeznaczone do ewentualnej autoryzacji, co wymaga od użytkowników ubiegania się o pozwolenie, jeśli chcą oni nadal używać danej substancji. Uzupełnienia listy są zwykle dokonywane dwa razy w roku, po szeroko zakrojonych dyskusjach i decyzjach podjętych w ramach odpowiednich komitetów związanych z REACH.
Wśród dziewięciu substancji dodanych do listy kandydackiej w styczniu 2023 r. znalazło się kilka kluczowych, w szczególności melamina. Chociaż przyszłość procedury wydawania zezwoleń pozostaje niepewna w nowej wersji rozporządzenia REACH, to umieszczenie substancji jako SVHC skutecznie wywiera presję na sektor, aby w miarę możliwości zastąpił on daną substancję lub przygotował kompleksowy zestaw informacji w celu wykazania, dlaczego należy kontynuować stosowanie tejże substancji.
Inne tematy REACH, które wymagają uwagi, to dyskusje dotyczące przyszłej rejestracji i oceny polimerów/grup polimerów oraz konieczność przestrzegania wymagań dotyczących komunikacji w łańcuchu dostaw, czy też potwierdzania bezpiecznego stosowania, wymiany informacji i raportowania.
Branża chemii budowlanej uważa, że obecne ograniczenia dotyczące mikroplastików i proponowane ograniczenia dotyczące BPA będą ważnymi tematami dla tejże branży, wraz z innymi proponowanymi działaniami w zakresie ograniczeń.
Proponowane ograniczenie dotyczące substancji polifluoroalkilowych (PFAS) budzi szczególne obawy, ponieważ prawdopodobnie obejmuje woski PTFE (stosowane w wielu segmentach chemii budowlanej) i fluoropolimery (wysoce trwała technologia stosowana w zewnętrznych powłokach ochronnych). Ponadto zaklasyfikowanie melaminy jako substancji SVHC będzie miało poważne konsekwencje dla kilku sektorów, w tym powłok pęczniejących i tych sektorów, w których stosowane są żywice melaminowo-formaldehydowe utwardzające się w systemach wypalania (np. powłoki do puszek, zwojów, drewna). Również dalszy rozwój wymogów dotyczących rejestracji polimerów w ramach REACH będzie wymagał starannego monitorowania i dobrej współpracy z dostawcami polimerów, aby zapewnić, że dostarczane informacje są prawidłowe i możliwe do zarządzania.
Ustawodawstwo REACH jest słusznie uznawane za kompleksowe i tworzące skuteczne ramy prawne w zakresie chemikaliów, jednak nie zmienia to faktu, że pojawiają się coraz częściej obawy, iż wyzwania wynikające z przeglądu tego rozporządzenia mogą prowadzić do niezwykle złożonych problemów, zakazów dotyczących kluczowych substancji i kreowania niewykonalnych scenariuszy, ostatecznie wpływając na dostępność substancji i mieszanin, z których mogą korzystać producenci chemiczni.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...