2024-03-11
Opublikowano wspólne oświadczenie organizacji branżowych wzywające do wprowadzenia przemyślanej i opartej na podstawach naukowych polityki ponownego użycia w sektorze opakowań transportowych.
Apel wystosowały stowarzyszenia reprezentujące różne segmenty łańcucha wartości opakowań. Wzywają one decydentów do uzgodnienia skutecznych i realistycznych środków dotyczących opakowań transportowych, co ma związek z przygotowywaniem rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Projektowane środki powinny uwzględniać rzeczywisty wpływ, jaki obowiązki dotyczące ponownego użycia mają na niektóre formaty opakowań i powiązane produkty.
- Chociaż uznajemy, że ponowne użycie może odegrać rolę w przyspieszaniu obiegu zamkniętego opakowań, to jednak odstępstwa od niego powinny mieć zastosowanie w przypadku, gdy ponowne użycie opakowań nie zapewnia najlepszego ogólnego wyniku dla środowiska lub gdy ponowne użycie nie jest realną opcją ze względu na szczególne wymagania pakowanych produktów, wpływ na właściwości opakowań, a co za tym idzie, na bezpieczeństwo transportu i żywności. Elastyczne formaty opakowań transportowych, w tym pośrednie pojemniki do przewozu luzem, opakowania paletowe, folie termokurczliwe i folie stretch, są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić stabilność ładunku, zabezpieczając w ten sposób ładunek i zapobiegając potencjalnym wypadkom i uszkodzeniom. Owijanie palet pozwala na ujednolicenie towarów, zamieniając wiele towarów w jeden, łatwy do zarządzania ładunek. Umożliwia to efektywną obsługę podczas załadunku, rozładunku i przechowywania, redukując czas i pracę wymaganą w tych procesach. Elastyczne formaty stanowią także barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, niezbędną do zachowania standardów higienicznych dla opakowań mających kontakt z żywnością, składnikami żywności lub produktami, które mogą być wrażliwe na wilgoć lub zanieczyszczenia. Dotyczy to również izolacyjnych opakowań transportowych, które są wykorzystywane przede wszystkim do transportu leków/szczepionek, środków farmaceutycznych lub żywności na duże odległości przy zachowaniu łańcucha chłodniczego - czytamy w oświadczeniu stowarzyszeń.
Organizacje przekonują również, że opakowania ochronne na delikatne lub ciężkie przedmioty, takie jak sprzęt gospodarstwa domowego, są dostosowywane tak, aby zapewniały szczególną ochronę amortyzującą. Ta dostosowana do indywidualnych potrzeb ochrona została zaprojektowana, aby pasowała do unikalnego kształtu i rozmiaru każdego rodzaju produktu, zapewniając dodatkową ochronę przed potencjalnymi szkodami.
Wyżej wymienione formaty opakowań są również łatwe do zbierania i w dużym stopniu nadają się do recyklingu, a także mogą być wytwarzane ze znacznej zawartości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, co ma pozytywny wpływ na zwiększenie wskaźników recyklingu, a wszelkie godne pożałowania zamienniki należy uwzględnić przy ustalaniu minimalnych wymagań w zakresie recyklingu. Właściwości ochronnych i elastycznych opakowań transportowych nie mogą być gwarantowane poprzez ponowne użycie. Na przykład właściwości amortyzujące lub rozciągające materiału zmniejszają się przy każdym użyciu, zagrażając ochronie zapewnianej zapakowanym przedmiotom i wymogom bezpieczeństwa transportu. W Europie dostępnych jest bardzo niewiele alternatyw ponownego użycia, które nie wykazały takich samych właściwości tych formatów opakowań ani pod względem wydajności i bezpieczeństwa, ani z punktu widzenia cyklu życia.
Wzywamy decydentów do wzięcia pod uwagę wyjątkowych wymagań tych formatów opakowań przy definiowaniu obowiązków dotyczących ponownego użycia opakowań transportowych, aby zapobiec sytuacji, w której nieproporcjonalne lub niewykonalne cele prowadzą do zakłóceń w łańcuchach dostaw, negatywnie wpływając na efektywność transportu towarów i przedsiębiorstw zależnych od niezawodnej i bezpiecznej logistyki - brzmi stanowisko organizacji branżowych.
Sygnatariusze apelu to m.in.: A.I.S.E.International Association for Soaps, Detergents and Maintenance Products; AmCham EU American Chamber of Commerce to the EU; Ceflex A Circular Economy for Flexible Packaging; Plastics Europe; EuPC European Plastics Converters; Flexible Packaging Europe; PET Europe; Petcore Europe; SCS Styrenics Circular Solutions; TIE Toy Industries of Europe.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...