2023-06-30
Projekt Kujawy Go4ECOPlanet, który ma na celu wychwycenie 100% emisji CO2 w Cementowni Kujawy, wkracza w kolejny etap. W czerwcu Lafarge (Grupa Holcim) otrzymał decyzję środowiskową oraz podpisał umowę z firmą Protech z Włocławka na przygotowanie projektu budowlanego instalacji do wychwytania CO2. Dzięki zastosowaniu technologii CCS i wychwytywaniu emisji, w zakładzie będzie produkowany jeden z najbardziej ekologicznych cementów na rynku krajowym i europejskim. Projekt Kujawy Go4ECOPlanet jest pierwszym przedsięwzięciem w zakresie wykorzystania CCS na przemysłową skalę w Polsce.
Burmistrz Barcina (woj. kujawsko-pomorskie) wydał pozytywną decyzję środowiskową dla projektu Kujawy Go4ECOPlanet, po zaopiniowaniu przez właściwe organy ochrony środowiska. Decyzja potwierdza, że założone rozwiązania projektowe dotyczące budowy i eksploatacji instalacji odpowiadają standardom środowiskowym.
- Kolejny ważny etap we wdrożeniu technologii CCS w Cementowni Kujawy jest za nami. Uzyskanie decyzji jest niezbędne do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Planujemy zamknięcie wszelkich formalności potrzebnych do rozpoczęcia budowy do końca pierwszej połowy 2024 r. Uruchomienie instalacji wychwytującej dwutlenek węgla w Cementowni Kujawy przewidujemy w 2027 r. – mówi Jolanta Zdunowska, dyrektor techniczna Projektów Wychwytywania i Składowania CO2 w Lafarge Polska.
Lafarge wybrał również firmę Protech z Włocławka do przygotowania projektu budowlanego instalacji do wychwytywania CO2. Protech specjalizuje się w realizacji projektów wielobranżowych dla przemysłu. Instalacja do wychwytywania CO2 w Cementowni Kujawy będzie stanowić kompleks obiektów na terenie zakładu. Zadaniem wybranej firmy będzie przygotowanie dokumentów niezbędnych do wniosku o pozwolenie na budowę dla instalacji wychwytywania CO2 z gazów wylotowych pieca do wypału klinkieru, jego skraplania i załadunku na wagony oraz infrastruktury towarzyszącej.
Projekt Kujawy Go4ECOPlanet wyznacza standardy w innowacjach przemysłowych, które wspierają dekarbonizację gospodarki UE. Jest również krokiem milowym w dekarbonizacji łańcucha budownictwa i daje możliwość replikacji technologii w innych gałęziach przemysłu. Projekt jest dofinansowany z Funduszu Innowacyjnego UE.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...