2023-07-07
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy dementuje pojawiające się pogłoski, iż jakoby „niemal cała produkcja w puławskich Azotach stoi”. Firma podkreśla, że w 2023 roku nie zatrzymała swojej działalności produkcyjnej nawet na jeden dzień.
Grupa Azoty Puławy wyjaśnia, iż nieprzerwanie produkuje nawozy azotowe granulowane i płynne, a po okresowej przerwie wznowiła w maju i czerwcu produkcję melaminy. Wytwarzane są także inne produkty na bazie mocznika, gazy techniczne, nadtlenek wodoru, woda amoniakalna i siarczan amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin. Z podstawowego asortymentu wytwórczego nie jest realizowana jedynie produkcja kaprolaktamu, aczkolwiek w Zakładzie Kaprolaktamu wytwarzana jest wciąż woda amoniakalna. Wstrzymanie na początku marca 2023 roku produkcji kaprolaktamu miało na celu zminimalizowanie strat wynikających z konieczności ponoszenia wysokich kosztów zmiennych (przede wszystkim surowcowych), przy jednoczesnym kryzysie popytowym na rynku europejskim.
- Grupa Azoty Puławy mierzy się z wyzwaniami podobnymi, jak cała branża w Europie. Przy czym - co bardzo ważne - działania spółki nie wiążą się z redukcją zatrudnienia, jak to miało miejsce np. w przypadku niemieckiego potentata, jakim jest BASF. Dodajmy, że w ciągu ostatniego roku wiele europejskich firm ograniczyło bądź całkowicie wstrzymywało produkcje – poinformowała Grupa Azoty Puławy.
Zarząd wielokrotnie zapewniał już publicznie, że nie planuje żadnych zwolnień pracowników, zatrudnienie utrzymuje się na stabilnym poziomie, podobnym jak w ostatnich latach.
- Powyższe działania pokazują, że wszystkie decyzje podejmowane są w ścisłym powiązaniu z warunkami surowcowo-rynkowymi jakie dotykają też innych uczestników rynku europejskiego. Mają one charakter okresowy i są pochodną agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę oraz jej następstwami dla rynku. Powodowane są także importem tańszych produktów z rynków spoza UE, których producenci nie muszą ponosić wysokich kosztów polityki klimatycznej UE (ETS) oraz produkują na tańszych surowcach, często pochodzących z krajów objętych sankcjami. Działania zarządu mają na celu optymalizację biznesu spółki w aktualnym, trudnym otoczeniu – brzmi stanowisko Grupy Azoty Puławy.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...