2022-03-17
Polscy producenci chemikaliów konsumpcyjnych coraz częściej decydują się na produkcję kontraktową na rzecz różnych zleceniodawców – głównie przedstawicieli handlu wielkoformatowego. Zjawisko to jest konsekwencją rosnącego udziału private labels w całkowitej sprzedaży tych produktów. Współpraca z dużymi detalistami często wykracza poza granice naszego kraju i była jednym ze źródeł spektakularnej ekspansji krajowych firm na rynku zachodnioeuropejskim w ostatnich latach.
Wzrost produkcji na zlecenie efektem dynamicznego rozwoju handlu wielkoformatowego…
Rosnąca produkcja kontraktowa jest naturalnym rezultatem trendów zachodzących w handlu detalicznym, gdzie konsekwentnie zwiększa się udział sieci sklepów wielkopowierzchniowych w łącznej sprzedaży rynku. Do handlu wielkoformatowego zalicza się w szczególności hipermarkety, supermarkety i dyskonty, a specyficznie w obszarze chemii gospodarczej i kosmetyków również sieciowe drogerie. Pandemia wprawdzie zakłóciła ten trend, skutkując zmniejszeniem częstotliwości odwiedzin sklepów stacjonarnych, lecz w końcówce ubiegłego i na początku bieżącego roku można było zaobserwować wyraźny powrót konsumentów do sieciowych punktów detalicznych. Najmocniej dotkniętym przez kryzys COVID-19 i towarzyszące mu restrykcje segmentem handlu wielkoformatowego były hipermarkety, co dodatkowo spotęgowała decyzja o wycofaniu się z polskiego rynku podjęta przez brytyjskie Tesco. Polskim rynkiem detalicznym od dawna rządzą jednak supermarkety i dyskonty, które według Nielsen IQ odpowiadały w 2020 roku za 53% łącznej sprzedaży krajowego rynku. Dodatkowy 10% udział w niej posiadają zaś właśnie hipermarkety.
63% udział sklepów wielkopowierzchniowych w całkowitej dystrybucji detalicznej to zresztą i tak niewiele w porównaniu ze znacznie silniej skoncentrowanymi rynkami największych państw Europy Zachodniej, ale też i niektórymi krajami regionu. Według wspomnianej firmy analitycznej hipermarkety, supermarkety i dyskonty odpowiadają za aż 99% sprzedaży rynku niemieckiego i 94% całkowitej wartości rynku francuskiego. W Czechach udział ten wynosi 89%, na Węgrzech zaś 69%. Wbrew dość powszechnej opinii polski rynek charakteryzuje zatem wciąż i tak dość silne rozdrobnienie, choć porównania europejskie wyznaczają pewien punkt, do którego w najbliższych latach stopniowo zmierzać będzie zapewne struktura handlu detalicznego także w naszym kraju. Konsolidację wymuszać będzie rosnąca konkurencja i presja na marże mniejszych detalistów, jaką wywierają rosnące w siłę sieci handlowe. Zasadniczą różnicą pomiędzy Polską a wspomnianymi krajami jest również znacznie silniejsza pozycja dyskontów i supermarketów (a więc de facto sieci sklepów o raczej średniej powierzchni) aniżeli hipermarketów, które przykładowo we Francji kontrolują aż blisko 2/3 całkowitej dystrybucji detalicznej.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...