2015-06-23
European Plastics Convertesrs, czyli europejska organizacja zrzeszająca przetwórców tworzyw sztucznych, wezwała producentów surowców do działań, które mają na celu utrzymanie produkcji tworzyw sztucznych w Europie na wystarczająco wysokim poziomie.
EuPC to podmiot, który grupuje 51 europejskich i narodowych stowarzyszeń branżowych, reprezentujących przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych. Jest głosem blisko 50 tys. firm przetwórczych działających na naszym kontynencie, zatrudniających ponad 1,6 mln osób i osiągających roczne przychody w wysokości blisko 300 mld euro.
Organizacja opublikowała właśnie specjalne wezwanie adresowane do producentów tworzyw posiadających w Europie swoje instalacje wytwórcze. Jest to reakcja na ostatnie wydarzenia, które miały miejsce w branży producentów surowców. Oto bowiem, jak wylicza EuPC, od marca tego roku nastąpiły aż 34 przypadki, w których wytwórcy polimerów ogłaszali zaistnienie tzw. siły wyższej. To zaś, jak wiadomo, wiąże się z czasowym wstrzymaniem produkcji tworzyw. Konsekwencją jest ograniczenie dostępności surowca na rynku, podwyższenie jego ceny i to w momencie wciąż niskich notowań ropy naftowej, a także problemy z zaopatrzeniem przetwórców. Niektóre typy surowców w ogóle zaczęły być nieosiągalne. EuPC twierdzi, że podobnie dramatycznej sytuacji nie było w branży od bardzo dawna i w swoim stanowisku daje do zrozumienia, że nie życzy sobie, aby podobne zjawiska powtarzały się w przyszłości. Już teraz bowiem niektórzy przetwórcy tworzyw sztucznych zmuszeni byli do zamykania swoich zakładów.
- Sytuacja będzie się tylko pogarszać, jeśli nic nie zostanie w tej kwestii zrobione. Mamy nadzieję, że producenci polimerów będą reinwestować zyski i usprawniać swoje coraz bardziej starzejące się zakłady w Europie. Tylko w ten sposób uda się utrzymać odpowiednią bazę surowcową, która będzie służyć przetwórcom tworzyw na kontynencie. Europa wprowadza liczne innowacje w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych oraz w dziedzinie gospodarki odpadami. To zasługa przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Jednakże, aby kontynuować ten sukces potrzebne jest więcej dialogu i długoterminowej wizji rozwoju w obszarze dostaw tworzyw, a także szybkiego zawieszenia ceł przywozowych na polimery, które nie są dostarczane w Europie w wystarczających ilościach – ocenia Alexandre Dangis, dyrektor zarządzający EuPC.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...