2022-06-14
Firmy zajmujące się w Europie recyklingiem tworzyw sztucznych walczą o uzyskanie dostępu do wystarczającej ilości odpadów tworzyw sztucznych.
Niskie dostępne ilości sortowanych odpadów tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na działalność firm zajmujących się recyklingiem tworzyw sztucznych w całej Europie, stanowiąc przeszkodę w osiągnięciu celów UE.
- Ta sytuacja może spowolnić przejście w kierunku pełnego obiegu tworzyw sztucznych. Przemysł recyklingowy zainwestował 1,5 mld euro, co przekłada się na 1,1 mln ton dodatkowej mocy zainstalowanej w porównaniu z poprzednim rokiem i łącznie wydał na inwestycje 4,9 mld euro od 2017 roku. Jednak bez stabilnych, wysokiej jakości materiałów wejściowych, wysiłki branży zmierzające do osiągnięcia nowych celów recyklingu mogą być utrudnione. Solidna infrastruktura w zakresie sortowania i zbiórki jest koniecznością, aby zwiększyć stabilność surowców dla europejskich firm zajmujących się recyklingiem - powiedział Ton Emans, prezydent branżowej organizacji Plastics Recyclers Europe.
Obecna sytuacja jest zaskoczeniem, ponieważ od kilku lat UE odnotowuje spadek eksportu odpadów, podczas gdy firmy zajmujące się recyklingiem w dalszym ciągu zwiększały zainstalowane moce, osiągając znaczny 60% wzrost w ciągu ostatnich czterech lat.
Chiński zakaz i wzmocnienie kontroli w kontekście Konwencji Bazylejskiej i decyzji OECD w sprawie transgranicznego przemieszczania odpadów umożliwiły stały spadek wywożonych z Europy odpadów z 3 mln ton w 2014 r. do 1 mln ton w 2021 r.
Jakkolwiek jednak mmo tego rozwoju i niezależnie od wzrostu cen sortowanego materiału, spowodowanego rosnącymi cenami materiałów pochodzących z recyklingu, nie są obecnie wysyłane żadne znaczące dodatkowe ilości odpadów do podmiotów zajmujących się recyklingiem.
Ponieważ 9 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych jest zbieranych do sortowania z łącznej liczby 30 mln ton, to zwiększenie zbiórki przeznaczonej do recyklingu pozostaje jednym z kluczowych środków w Europie. Pozostała część zebranych odpadów - 21 mln ton - jest wciąż spalana lub składowana. Ponadto statystyki wykazują różnicę 20 mln ton w ilości wytwarzanych odpadów w stosunku do tego, co jest wprowadzane na rynek.
- Zakwestionowanie tych liczb ma kluczowe znaczenie dla wycofania tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu z wysypisk śmieci i spalarni, aby uzyskać korzyści skali dla polimerów z recyklingu. Konieczne jest przejrzyste raportowanie na temat wytwarzania, zbierania i sortowania odpadów, aby można było zidentyfikować i poddać recyklingowi brakujące ilości – przekonuje Plastics Recyclers Europe.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...