2025-02-13 / Autor: Monika Rek - mgr chemii, współzałożycielka i Safety Assessor w firmie MPR Labs i MPR Science. Specjalista w zakresie prawa kosmetycznego i oceny bezpieczeństwa kosmetyków. Na co dzień pomaga producentom i dystrybutorom w realizacji projektów wdrożeniowych kosmetyków na rynek europejski i brytyjski.
Wpływ pożytecznych mikroorganizmów na zdrowie skóry był przedmiotem wielu badań w ostatnich dziesięcioleciach. Dostępny jest obecnie szeroki wybór produktów probiotycznych. Probiotyki i ich metabolity mają istotne znaczenie w kosmetyce ze względu na szeroki profil składników i różnorodne działanie fizjologiczne, co zostanie omówione w niniejszym artykule.
Mikrobiom skóry
Skóra jest jednym z największych organów ciała, który służy jako interfejs między ciałem a środowiskiem zewnętrznym. Mikrobiom ludzkiej skóry składa się z licznej (10-100 bilionów) i zróżnicowanej społeczności symbiotycznych komórek drobnoustrojów: bakterii, wirusów oraz eukariotów, takich jak grzyby i stawonogi. Ponieważ nasza genetyka, dieta, styl życia, płeć, wiek, pochodzenie etniczne i siedlisko różnią się od siebie, różnorodność i liczebność występowania tych mikroorganizmów są zmienne u poszczególnych osób i w różnych obszarach skóry. Ewolucja badań nad różnorodnością mikrobiologiczną ludzkiej skóry rozpoczęła się pod koniec lat 50. XX wieku od stosowania ulepszonych metod hodowli komórkowej i identyfikacji według ich cech morfologicznych lub biochemicznych. Od tego czasu badania te wykazały obecność na zdrowej skórze bakterii z rodzaju Staphylococci, Micrococci, Corynebacteria, Brevibacteria, Propionibacteria i Acinetobacter. Większość badań mikrobiomu koncentruje się na identyfikacji składu bakterii, ale społeczność grzybów jest również istotną częścią mikrobioty skóry. Badania oparte na hodowlach wykazały, że Malassezia, Rhodotorula, Debaromyces, Cryptococcus i, w niektórych miejscach, Candida są grzybami komensalnymi skóry. Ponadto zdrowa skóra człowieka jest również kolonizowana przez niezwykłą różnorodność wirusów. Powszechnie wykrywa się wiele wirusów eukariotycznych z rodzin Polyomaviridae, Papillomaviridae, Circoviridae, Caudovirales Adenoviridae, Anelloviridae, Cavemovirus, Luteoviridae, Parvoviridae, Poxviridae, Reoviridae, Retroviridae i Herpesviridae. Chociaż wirusy są ogólnie uważane za czynniki chorobotwórcze, na powierzchni skóry ludzkiej, która wydaje się zdrowa u różnych osób, występuje złożona flora wirusowa. Mikroflora skóry odgrywa ważną rolę w utrzymaniu homeostazy skóry, chroniąc ją przed szkodliwymi patogenami i regulując układ odpornościowy. Brak równowagi w mikrobiomie skóry może prowadzić do stanów patologicznych, takich jak egzema, łuszczyca i trądzik. Równowaga składników mikroflory skóry może zostać zakłócona przez wiele czynników, w tym zmiany poziomu pH, narażenie na toksyny środowiskowe i stosowanie niektórych produktów do pielęgnacji skóry. Istnieją badania, które wskazują, że niektóre szczepy probiotyczne i ich metabolity (postbiotyki) mogą zapewniać korzyści, takie jak poprawa funkcji bariery skórnej, zmniejszenie stanu zapalnego i poprawa wyglądu skóry skłonnej do trądziku lub egzemy. Przed przystąpieniem do omówienia tych składników oraz mechanizmów ich działania należy wyjaśnić kilka terminów związanych z pro-, pre- i postbiotykami.
Probiotyki, prebiotyki i postbiotyki – definicje
W 2018 roku podczas 12. dorocznego spotkania Międzynarodowej Współpracy w zakresie Regulacji Produktów Kosmetycznych (ICCR) omawiano temat kosmetyków i mikrobiomu. Komitet Sterujący ICCR zgodził się na utworzenie nowej Wspólnej Grupy Roboczej (JWG) zajmującej się tematem „Mikrobiom w odniesieniu do kosmetyków”. Na początku 2021 r. grupa robocza ICCR opublikowała dokument podsumowujący “Microbiome and Cosmetics: Survey of Products, Ingredients, Terminologies and Regulatory Approaches”, który jest przeglądem terminologii produktów i składników oraz podejść regulacyjnych. Według ICCR:
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...