2021-07-06 / Autor: Karol Leja, analityk, Euromonitor International
W obliczu pandemii zdrowie i bezpieczeństwo nabierają dziś priorytetowego znaczenia. Firmy ze wszystkich sektorów musiały zintensyfikować działania, aby wspomóc rządy w poszczególnych krajach w rozwiązywaniu najpilniejszych problemów, między innymi dostarczając respiratory, maski ochronne czy środki do dezynfekcji rąk. Jednak rok 2020 był także rokiem przełomów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Gwałtownie spadł poziom emisji zanieczyszczeń, a energia odnawialna zyskała przewagę nad paliwami kopalnymi.
Pandemia COVID-19 pokazała, że możliwa jest szybka zmiana zachowań zarówno wśród przedsiębiorstw, jak i konsumentów. Jednocześnie eliminowanie zagrożeń dla środowiska nabiera dziś większego znaczenia niż kiedykolwiek wcześniej. W środowisku naturalnym znajdują się bezcenne zasoby, które wymagają ochrony. Nie jest to filantropia, tylko inwestowanie w przyszłość. Wiele krajów i przedsiębiorstw wzywa do intensyfikacji działań proekologicznych po ustąpieniu COVID-19. Niektórzy wskazują, że pandemia okazała się "eksperymentem" w ograniczonej skali, który zweryfikował ogólnoświatowe możliwości radzenia sobie z globalnymi zagrożeniami i wyzwaniami środowiskowymi.
Do 2040 roku świat będzie musiał wyżywić, ubrać oraz zapewnić produkty i usługi aż 9 miliardom ludzi. Dodatkowe 1,3 miliarda osób spowoduje wzrost zapotrzebowania na żywność, wodę, energię i inne zasoby naturalne. Przed ludzkością stoi więc ogromne wyzwanie – jak zaspokoić zwiększone potrzeby w sposób zrównoważony, nie przekraczając fizycznych ograniczeń naszej planety (tzw. granic planetarnych). Epidemia COVID-19 ujawniła, jak ogromną rolę mogą odgrywać indywidualne działania oraz inicjatywy podejmowane przez przedsiębiorstwa. Jeśli przyjmiemy otwarte podejście i będziemy wyciągać wnioski, reakcja na kryzys zdrowotny może mieć pozytywny wpływ także na sposób zarządzania gospodarką oraz współpracę sektora publicznego i prywatnego, z korzyścią dla społeczeństw i całej planety.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...