2022-05-05
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o stanie prac nad ustawą o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (tzw. projekt ROP).
Z informacji resortu wynika, że projekt jest obecnie po etapie konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych. Aktualnie trwa przygotowanie nowej wersji projektu, która uwzględniać będzie część ze zgłoszonych dotychczas uwag. W ramach zmian planuje się m.in. zwiększenie wpływu przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach na zagospodarowanie odpadów opakowaniowych zbieranych w gminnych systemach gospodarowania odpadami komunalnymi.
- W tym momencie nie można jeszcze przedstawić finalnych rozwiązań systemowych w zakresie ROP, ponieważ przed projektem ustawy jest jeszcze wiele etapów prac legislacyjnych, w tym etap prac parlamentarnych, w ramach których mogą zostać wprowadzone do projektu kolejne istotne zmiany. Planowanym terminem wejścia w życie projektu ustawy to 1 stycznia 2023 r. – poinformował Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.
Rozpoczęcie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw wynika z konieczności transpozycji do prawa polskiego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę w sprawie odpadów w zakresie art. 8 i 8a, które dotyczą rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Wprawdzie termin transpozycji przepisów dyrektywy upłynął 5 lipca 2020 r., niemniej termin na dostosowanie systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta do wymagań tej dyrektywy upływa 5 stycznia 2023 r.
Planowane rozwiązania w projekcie ustawy polegają m.in. na rozdzieleniu strumienia opakowań produktów oraz odpadów opakowaniowych na opakowania przeznaczone dla gospodarstw domowych oraz pozostałe opakowania (głównie handel, usługi, przemysł). Polegają także na ustanowieniu opłaty opakowaniowej ponoszonej przez wprowadzających produkty w opakowaniach przeznaczonych dla gospodarstw domowych; wysokość stawek opłaty zostanie określona przez ministra właściwego do spraw klimatu w drodze rozporządzenia. Powstać ma obowiązek dla przedsiębiorców wprowadzających napoje w butelkach z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów zapewnienia w tych opakowaniach udziału materiałów pochodzących z recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Pojawi się także obowiązek osiągnięcia poziomu selektywnego zbierania butelek PET do 3 litrów.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 1/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Bilety - XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej
479.70 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...
Co powinien wiedzieć kierownik laboratorium XXI wieku?
VII edycja konferencji „Kierownik Laboratorium XXI wieku”, organizowana przez CE2 Centrum...
Sporo nowości na targach Taropak
Tegoroczne Targi Taropak zgromadziły w Poznaniu blisko 200 wystawców z 13 krajów. Swoją ofertę...