2022-01-07
W ostatnich kilkunastu miesiącach działalność badawczo-rozwojowa Grupy Azoty ZAK koncentrowała się na pracach związanych m.in. z opracowywaniem technologii produkcji nowych wyrobów nawozowych.
Wsparciem działań Grupy Azoty ZAK S.A. w tym zakresie są programy strukturalne stworzone z myślą o dofinansowaniu badań przemysłowych i prac rozwojowych związanych zwłaszcza z opracowywaniem innowacyjnych produktów i procesów. W ostatnim czasie realizowano trzy projekty z dofinansowaniem w ramach nieistniejącego już programu sektorowego „INNOCHEM”.
Celem pierwszego z projektów było opracowanie nowych form nawozowych o spowolnionym uwalnianiu zawierających dodatkowo biologiczne ważne mikroelementy. Drugi projekt dotyczył opracowania innowacyjnego nawozu o wysokich zawartościach azotu w formie azotanu amonowego, wzbogaconego mikroelementami w postaci chelatów. Celem trzeciego projektu było opracowanie nowych formulacji specjalistycznych nawozów organiczno-mineralnych, zawierających mikroelementy w biologicznej postaci, bionawozy fosforowe i/lub stymulatory wzrostu roślin.
Ponadto realizowano także projekt mający za cel opracowanie formulacji i metody produkcji specjalistycznych nawozów wieloskładnikowych na bazie azotanu amonu zawierających podstawowe składniki pokarmowe (NPK), mikroskładniki, selen oraz stymulatory wzrostu roślin. Rozpoczęto również realizację projektu mającego na celu opracowaniem nowych, specjalistycznych nawozów o spowolnionym i kontrolowanym uwalnianiu (CRF/SRF) na bazie azotanu amonu i powłok biodegradowalnych.
W toku są prace związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej pod nazwą ”Weryfikacja w toku eksperymentalnych prac rozwojowych na instalacji pilotażowej nowych rozwiązań technologicznych i procesowych szerokiej gamy innowacyjnych poliestrowych plastyfikatorów nieftalanowych, w tym z zastosowaniem bioodnawialnego kwasu bursztynowego”.
Dotychczas zbudowano już linię pilotażową do wytwarzania nowej generacji plastyfikatorów niefatalanowych oraz wykonano próby partii pilotażowych produkcji plastyfikatorów.
Oprócz sektora nawozowego w spółce trwają nieprzerwanie prace dotyczące opracowania nowych typów plastyfikatorów oraz związków mających potencjalne zastosowanie jako plastyfikatory czy dodatki do plastyfikatorów w przetwórstwie tworzyw sztucznych.
W tym obszarze toczyły się działania w zakresie badań aplikacyjnych mleczanów pod kątem możliwości zastosowania ich w przetwórstwie tworzyw sztucznych oraz pod kątem aplikacji specjalistycznych. Przeprowadzono m.in. badania aplikacyjne mleczanu izobutylu pod kątem zastosowania jako koalescent, zmywacz oraz składnik farb rozpuszczalnikowych oraz badania mleczanu n-butylu pod kątem przetwórstwa PLA.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...