2023-12-07
Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie zwiększenia recyklingu i zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych - Packaging and Packaging Waste Regulation.
Zwiększenie recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych to cel regulacji PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation). Oprócz ogólnych celów redukcji opakowań proponowanych w regulacji (5% do 2030 roku, 10% do 2035 roku i 15% do 2040 roku), europosłowie chcą ustalić konkretne cele zmniejszenia opakowań tworzywowych (10% do 2030 roku, 15% do 2035 roku i 20% do 2040 roku). Chcą też zakazać sprzedaży bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy (poniżej 15 mikronów), chyba że są one wymagane ze względów higienicznych lub dostarczane jako opakowanie pierwotne do luźnej żywności, aby ta nie marnowała się. Proponują również znaczne ograniczenie stosowania niektórych jednorazowych formatów opakowań, takich jak miniaturowe opakowania hotelowe z kosmetykami oraz folia termokurczliwa do walizek na lotniskach. Domagają się zakazu stosowania tzw. chemikaliów wiecznych (per- i polifluorowanych substancji alkilowych lub PFAS) oraz bisfenolu A w opakowaniach mających kontakt z żywnością.
Europarlament zabiega ponadto o to, aby kraje UE zapewniły, że 90% materiałów zawartych w opakowaniach (tworzywa, drewno, metale żelazne, aluminium, szkło, papier i tektura) będzie zbieranych oddzielnie do 2029 roku. Teraz w tej sprawie rozpoczną się negocjacje parlamentu z Komisją Europejską i państwami członkowskimi.
- Przyszłość branży tworzyw sztucznych w Polsce związana jest z innowacjami i zrównoważonym rozwojem. Rosnący nacisk na ograniczenie wpływu plastiku na środowisko, europejskie regulacje, w tym nowe przepisy opakowaniowe PPWR, mają na celu promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym. To daje branży możliwość wykorzystania recyklingu surowców jako kluczowego elementu strategii zrównoważonego rozwoju. Firmy muszą wykorzystywać większą ilość surowców wtórnych i zwiększać współczynnik recyklingu. Jest to nie tylko odpowiedź na regulacje, ale także szansa na zmniejszenie zależności od surowców pierwotnych i poprawę efektywności operacyjnej. Nowe regulacje, choć mają na celu ochronę środowiska, stawiają jednak przed firmami z branży tworzyw sztucznych nowe wyzwania operacyjne i finansowe. Adaptacja do nowych regulacji wymaga nie tylko inwestycji w technologie recyklingu, ale także edukacji konsumentów i współpracy z całym łańcuchem dostaw, aby zapewnić skuteczne i zrównoważone zarządzanie odpadami. Branża musi poszukiwać alternatywnych źródeł surowców, zmodyfikować swoje procesy produkcyjne czy rozwijać innowacyjne rozwiązania, aby zmniejszyć koszty – komentuje Tomasz Rodak z Bibby Financial Services, czyli firmy, która specjalizuje się w finansowaniu branży tworzyw sztucznych.
W jego ocenie, w obliczu nowych wyzwań i regulacji oraz przy utrudnionym dostępie do kredytu, sposobem na pozyskanie niezbędnego finansowania może być faktoring. To nic innego jak szybkie pozyskanie gotówki z faktur wystawionych kontrahentom. Sprzedając faktorowi wierzytelności, przedsiębiorca zyskuje natychmiastowy dostęp do środków „zamrożonych” w fakturach, nie musi czekać na termin ich wymagalności. Korzysta więc z własnych pieniędzy – w przeciwieństwie do kredytu firma nie musi płacić odsetek czy szukać odpowiedniego zabezpieczenia. Atrakcyjność tego rozwiązania dodatkowo zwiększają inne usługi oferowane przez faktorów.
– Faktoring nie tylko poprawia płynność finansową, ale również redukuje ryzyko niewypłacalności kontrahentów, w tym zagranicznych. Przy ciągle wysokich stopach procentowych i ograniczonym dostępie do bankowego finansowania, faktoring jest niezwykle atrakcyjny dla firm. Gotówkę z faktoringu firma może przeznaczyć nie tylko na bieżącą działalność, ale także na inwestycje w technologie recyklingu i dostosowywanie się do nowych przepisów ROP czy systemu kaucyjnego - dopowiadaekspert z firmy faktoringowej.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...