2024-11-29
Warter Fuels oraz pozostali europejscy producenci benzyny lotniczej Avgas 100LL otrzymali pozytywną opinię komitetów Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA), dotyczącą wydania zezwolenia na stosowanie czteroetylku ołowiu (TEL) do benzyn lotniczych do końca kwietnia 2032 r. Teraz Shell, Warter Fuels oraz Trafigura/Puma czekają na ostateczną decyzję Komisji Europejskiej.
Polska spółka Warter Fuels podkreśla, że produkowane przez nią paliwo Avgas 100LL zawiera <0,1% czteroetylku ołowiu. Oznacza to, że dystrybucja oraz stosowanie Avgas 100LL nie wymagają zezwolenia. Odbiorcy paliwa lotniczego, które zawiera czteroetylek ołowiu <0,1%, nie mają żadnych obowiązków uzyskiwania dodatkowych zezwoleń.
– Wszystko odbywa się zgodnie z procedurami. Na ten moment wszystkie firmy otrzymały opinię komitetów Europejskiej Agencji Chemikaliów dotyczącą wydania zezwolenia. Opinia w przypadku każdego wnioskującego była pozytywna, zgodnie z nią każda firma powinna otrzymać zezwolenie na stosowanie czteroetylku ołowiu do benzyn lotniczych do końca kwietnia 2032 r. Ale opinia nie jest równoznaczna z decyzją. Decyzję wydaje Komisja Europejska. Oczywiście zakładamy, że skoro opinia komitetów jest przychylna, to taka sama będzie ostateczna decyzja KE – podkreśla Maria Ptaszyńska, koordynator ds. REACH w firmie Warter Fuels.
Decyzja Europejskiej Agencji Chemikaliów oraz spodziewana pozytywna decyzja organów UE powinny uspokoić sytuację na rynku paliw lotniczych do 2032 r. Przypomnijmy, że od 1 maja 2025 r. użycie TEL w produkcji Avgas będzie możliwe wyłącznie na podstawie wyjątkowych zezwoleń. Tymczasem czteroetylek ołowiu jest jedynym dodatkiem przeciwstukowym wymienianym w normach na benzynę lotniczą Avgas 100LL, który zapewnia wysoką liczbę oktanową (100) i bezpieczną pracę silnika.
Wszystkie firmy występujące o przedłużenie możliwości stosowania dodatku TEL, czyli Shell, Trafigura/Puma i Warter Fuels chcą kontynuować produkcję Avgas 100LL w Europie do czasu bezpiecznej konwersji na alternatywne lotnicze paliwa bezołowiowe. Bezpieczna konwersja to nie tylko wydanie certyfikatów STC, ale również zapewnienie standardów produkcyjnych, logistycznych i dystrybucyjnych w całym łańcuchu dostaw.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...