2022-02-28
Z danych dostarczonych przez agencję AMI wynika, że w Europie recykling mechaniczny tworzyw sztucznych przekroczył poziom 8 mln ton w 2021 r. i to pomimo niepewności w zakresie dostaw surowców, spowodowanej pandemią COVID-19.
Jak przekonują analitycy AMI, łańcuch wartości odpadów z tworzyw sztucznych jest złożonym i dynamicznie zmieniającym się. Nowe przepisy i cele dotyczące recyklingu tworzyw sztucznych i stosowania recyklatów zmieniają sposób funkcjonowania całego przemysłu tworzyw sztucznych. Przemysł mechanicznego recyklingu tworzyw sztucznych stał się zatem centralnym punktem inwestycji, przejęć i ekspansji.
Mimo, że ilość tworzyw sztucznych trafiających do strumienia odpadów w skali roku jest niezwykle duża, szacowana przez AMI na 35,6 mln ton w 2021 r., to dostępności surowca nie należy brać za pewnik. Wiele z tych odpadów nie jest obecnie zbieranych do recyklingu lub jest „gubionych” na etapie sortowania i trafia na wysypisko. Surowiec jest zatem zasobem ograniczonym, charakteryzującym się wahaniami cen oraz zmienną jakością i podażą.
Produkcja recyklatu tworzyw sztucznych wyniosła 8,2 mln ton w 2021 r. i przewiduje się, że do 2030 r. będzie rosła w tempie 5,6% rocznie. Aby umieścić tę liczbę w odpowiednim kontekście, należy ją przeanalizować w połączeniu z 35,6 mln ton tworzyw sztucznych wprowadzonych do strumienia odpadów w 2021 r. Oznacza to, że Europa osiągnęła ogólny wskaźnik recyklingu tworzyw sztucznych na poziomie 23,1%, znacznie niższym niż można było przypuszczać.
Pandemia koronawirusa wpłynęła zarówno na ilość odpadów zbieranych do recyklingu, jak i jednocześnie na zmniejszenie zapotrzebowania na recyklat, ponieważ fabryki zamykają lub ograniczają produkcję. Jednak do tej pory nie wydawało się, aby miało to długotrwały efekt, ponieważ branża notowała wzrosty.
AMI dostrzega przed rokiem 2030 dodatkową absorpcję ilości recyklatów przez aplikacje, które do tej pory wykorzystywały znikome poziomy, szczególnie w Europie Zachodniej. Zastosowania recyklatu stają się coraz bardziej zróżnicowane, a zdolność wchłaniania recyklatu do zastosowań o wyższej wartości również rośnie, tworząc wartość dodaną dla przemysłu. AMI spodziewa się skomercjalizowanej i skalowanej produkcji rPP i rPS przeznaczonych do kontaktu z żywnością i tworzenia nowych systemów związanych z obiegiem zamkniętym, jak to już widzimy w przypadku tworzywa rPET.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...