2024-07-01
Branżowa organizacja Plastics Recyclers Europe, która zrzesza europejskich recyklerów odpadów tworzyw sztucznych przekonuje, że zarządzanie tworzywem PET prowadzi do osiągnięcia celów w zakresie obiegu zamkniętego, ale w ujęciu europejskim, między poszczególnymi państwami, za dużo jest dysproporcji, jeśli chodzi o poziomy zbiórki, sortowania i recyklingu PET.
Zbiórka i recykling PET przyspieszyła w 2022 r., wyprzedzając nowe cele unijnej dyrektywy w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Wskaźnik zbiórki PET w 2022 r. wyniósł 60%, co oznacza wzrost w porównaniu z 45% osiągniętym w 2020 r. Ponadto wskaźnik sortowania w celu recyklingu samych butelek PET po napojach oszacowano na 75% w porównaniu z 61% w 2020 r.
Oczekuje się, że poziom zbierania będzie w nadchodzących latach nadal rósł ze względu na szersze wdrażanie systemów zwrotu kaucji w całej Europie. W 2022 r. zgłoszono, że 12 krajów w UE 27+3 wdrożyło tę metodę gromadzenia danych, a dziewięć (w tym Polska) podjęło polityczną decyzję o zainstalowaniu DRS w najbliższej przyszłości.
Jeśli chodzi o zbiórkę, do recyklingu trafiło prawie 2,7 mln ton odpadów PET. Ponadto łączna zainstalowana zdolność recyklingu wyniosła około 3 miliony ton, z czego 1,4 miliona ton przeznaczono do zastosowań mających kontakt z żywnością.
- W 2022 r. dominującym zastosowaniem końcowym rPET było opakowanie, z czego 48% wykorzystano w butelkach. Świadczy to o bardzo pozytywnym wzroście recyklingu „od butelki do butelki” w Europie. 25% rPET wykorzystano w arkuszach (tackach), a pozostałą część wykorzystano w zastosowaniach innych niż opakowania, w tym włókna poliestrowe (15%), taśmy (6%) i inne (6%). Łańcuch wartości podjął już również kroki w kierunku recyklingu tacek i recyklingu chemicznego. Aby utrzymać tendencję w kierunku prawdziwego obiegu zamkniętego, należy wyeliminować rozbieżności między państwami członkowskimi UE pod względem zbiórki, recyklingu i absorpcji, ponieważ obecnie niektóre kraje prawdopodobnie nie osiągną celów na rok 2025, jeśli nie zostaną utrzymane dalsze inwestycje. Należy zatem podjąć konkretne działania w każdym państwie członkowskim, aby ulepszyć infrastrukturę zbierania i recyklingu odpadów, a także podjąć kroki w celu osiągnięcia wyznaczonych celów. Wdrożenie dyrektywy Single - Use Plastics i dalsze inwestycje w sektorach gospodarki odpadami i recyklingu będą niezbędne dla utrzymania konkurencyjności unijnego przemysłu - brzmi stanowisko Plastics Recyclers Europe.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...