2015-09-25
Unia Europejska sfinansowała projekt polegający na udoskonaleniu produkcji kompozytów. Zadanie realizowane pod kierunkiem brytyjskiej firmy Denroy Plastics miało na celu opracowanie tańszej niż dotychczas metody formowania wtryskowego, w oparciu o którą powstają materiały kompozytowe.
Jak wyjaśniają odpowiedzialni za projekt, zapotrzebowanie na kompozyty wzmocnione włóknem węglowym rośnie przede wszystkim w sektorze lotniczym. Dzieje się tak ze względu na doskonałą wytrzymałość kompozytów w połączeniu z ich niską wagą. Ten mniejszy ciężar przekłada się natomiast na niższe zużycie paliwa, generując w ten sposób wymierny zysk oraz na mniejsze emisje.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowano obróbkę tzw. wstępniaków z włókien węglowych oraz stworzono procesy formowania wtryskowego do ich nadformowania za pomocą termoplastycznych kompozytów (siarczek fenylenu). Stanowi to znaczny postęp w odniesieniu do stosowanych obecnie metod, gdzie wzmocnienia z włókna szklanego wstępnie impregnowane materiałem żywicowej matrycy są umieszczane w formach ręcznie.
Nadformowanie zapewnia izolację elektryczną przewodzących włókien węglowych od metalowego kadłuba lotniczego w zastosowaniach lotniczych. Integracja z procesem formowania wtryskowego znacząco zwiększa wydajność, obniża koszty produkcji oraz umożliwia wytwarzanie części o ulepszonych właściwościach, które mogą zastępować elementy metalowe. Ponadto, wykorzystanie nadających się do ponownego użytku materiałów termoplastycznych zamiast materiałów termoutwardzalnych oznacza większe możliwości recyklingu.
Zastosowano obróbkę tzw. wstępniaków dla powtarzalnej produkcji wysokojakościowych, jednoelementowych elementów z włókien węglowych PPS. Zwiększenie skali dla produkcji jednoelementowych wsporników o różnych kształtach przynieść ma istotne oszczędności na wadze.
Powstała technologia produkcji kompozytów adresowana jest do przemysłu lotniczego, choć oferuje korzyści również w szeregu innych dziedzin zainteresowanych stosowaniem lekkich kompozytów. W grę wchodzą m.in. morskie instalacje naftowe i gazowe, wszystkie rodzaje transportu lądowego i morskiego.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...