2021-02-25 / Autor: Anna Jarosik
Zgodnie z raportem opublikowanym przez międzynarodową Agencją Allied Market Research, globalny rynek kosmetyków wyceniono na 380,2 mld dolarów na koniec 2020 roku. Przewidywane tempo wzrostu do roku 2027 wynieść ma 5,3%.
Rynek kosmetyczny od lat odnotowuje trwały wzrost, m.in. ze względu na rosnącą populację kobiet dbających o urodę. Kilka innych czynników, typu wzrost siły roboczej wśród kobiet, wzrost świadomości w zakresie zachowania urody oraz zmiana stylu życia, znacząco wpłynęło na rozwój trendów na rynku kosmetycznym. Z analizy geograficznej wynika, że to Azja wnosi najwięcej przychodów do globalnej branży i tam wzrost jest szybszy niż przeciętna światowa i sięga 6,5% w skali roku.
W kolejnych latach szczególnie mocno wzrośnie zapotrzebowanie na ziołowe i naturalne produkty kosmetyczne. Rośnie też świadomość w zakresie mody czerpanej z natury i przede wszystkim produktów do pielęgnacji skóry pochodzenia naturalnego. Czynniki te dodatkowo napędzają rozwój rynku kosmetycznego.
To, co aktualnie wyróżnia globalny rynek kosmetyczny to fakt, że dostępna jest na nim bardzo szeroka gama kosmetyków przeznaczona do głębokiego odżywiania skóry, typu balsamy, kremy, dezodoranty, kosmetyki do włosów i olejki eteryczne. Ponadto wzrosła świadomość wśród mężczyzn dotycząca dobrego samopoczucia i wyglądu, co napędza sprzedaż produktów kosmetycznych. Ponadto, ze względu na intensywny tryb życia i zmienne warunki klimatyczne, mężczyźni sięgają po produkty do pielęgnacji skóry, opalania i pielęgnacji włosów. W ten sposób produkty kosmetyczne pomagają w leczeniu i zapewniają ochronę przed zmęczeniem oraz suchą i matową skórą, co wpływa na zwiększone zapotrzebowanie na tego typu kosmetyki, w skali świata.
Co więcej, w związku z wybuchem pandemii COVID-19, producenci znacząco zwiększyli liczbę reklam w mediach społecznościowych dotyczących stosowania ziołowych produktów do pielęgnacji skóry, aby w ten sposób dotrzeć do szerszej grupy konsumentów. Jednak wprowadzenie na całym świecie lockdownu wpłynęło hamująco na lokalną i międzynarodową produkcję produktów do pielęgnacji skóry, wstrzymując tym samym wzrost całego rynku. Tym samym wybuch COVID-19 negatywnie odbił się na rynku kosmetycznym w 2020 roku: spadła sprzedaż, a wiele działań badawczo-rozwojowych zostało wstrzymanych.
Oczekuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat zapotrzebowanie na kosmetyki naturalne znacznie wzrośnie. Okazuje się, że konsumenci wolą używać produkty kosmetyczne, które są mniej szkodliwe i mają minimalne skutki uboczne. Ponadto producenci coraz powszechniej wykorzystają naturalne składniki w produktach do pielęgnacji skóry i włosów, aby w ten sposób zaspokoić potrzeby konsumentów. Wielu dużych graczy rynkowych, m.in. L'Oreal; Unilever; Color Bar oraz Avon Products planują zainwestować duże środki w promocję naturalnych aspektów swoich produktów kosmetycznych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...