2025-02-13 / Autor: Małgorzata Kikowska, Anastasia Aliesa Hermosaningtyas; Pracownia Biologii Farmaceutycznej i Biotechnologii, Katedra i Zakład Kosmetologii Praktycznej i Profilaktyki Chorób Skóry, Collegium Pharmaceuticum, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
Ekstrakt z mięty wchodzi w skład żeli myjących i toników o charakterze przeciwtrądzikowym. Ze względu na obecność antyoksydantów w ekstrakcie polecany jest do kosmetyków chroniących skórę przed procesami utleniania. Flawonoidy o właściwościach wzmacniających naczynia krwionośne predysponują ekstrakty z mięty jako składniki formulacji kosmetycznych poprawiających krążenie krwi.
Melisa (Melissa)
Surowcem farmakopealnym melisy są liście i szczyty pędów (Melissae folium), bogate w olejek eteryczny, triterpeny, fenolokwasy, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, karoten, związki śluzowe i sole mineralne. Olejek melisowy jest otrzymywany ze świeżych liści lub ziela melisy lekarskiej (Melissa officinalis L.), rośliny o charakterystycznym cytrynowym zapachu. Głównymi składnikami olejku melisowego są cytronellal o zapachu cytrynowym, świeżym z nutą ziołową i cytral o zapachu intensywnym, cytrynowym z nutą zieloną, gorzką. Ponadto, w większych ilościach: geranial, neral, geraniol, nerol. W przemyśle perfumeryjnym i aromatów jest rzadko stosowany, ponieważ posiada zapach podobny do olejku cytrynowego, cytronelowego lub lemongrasowego i może być zastąpiony tańszymi i bardziej dostępnymi zamiennikami. Czysty olejek melisowy (Melissae aetheroleum) spotykany jest rzadko i często stosowany w farmakologii i aromaterapii jest olejek z ziela melisy i owocni cytryny (Melissae citratum aetheroleum).
Uznaje się wielokierunkowe działanie melisy na organizm człowieka, w szczególności uspokajające, przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, pobudzające czynności wydzielnicze. Stosuje się ją głównie w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, nerwicach wegetatywnych, depresji, przygnębieniu i melancholii, stanach skurczowych jelit i dróg żółciowych. Do stosowania zewnętrznego polecana jest na ukąszenia owadów, stany zapalne skóry, wypryski, do płukania jamy ustnej i gardła. W aromaterapii stosowana w mieszankach do masażu, kąpieli, inhalacji łagodzących napięcia nerwowe, lęki, bezsenność, pomagając w bolesnych i nieregularnych miesiączkach, zaburzeniach gastrycznych czy infekcjach gardła.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...