2024-04-26
Popyt na większość produktów petrochemicznych był w 2023 r. słabszy niż oczekiwano.
W ocenie analityków Grupy Orlen, w ujęciu globalnym przemysł petrochemiczny w dalszym ciągu boryka się ze znaczącą nadpodażą oraz słabym popytem. Znaczący wzrost mocy produkcyjnych podyktowany jest nowymi instalacjami w Azji, w szczególności w Chinach. W 2023 roku w stosunku do 2022 roku przyrost mocy produkcyjnych w Chinach wyniósł 3 mln ton dla olefin i poliolefin.
Na rynku europejskim w sektorze tworzyw sztucznych odnotowano znaczne spadki cen w porównaniu do roku 2022, co przy wysokich kosztach energii oraz surowców stawia europejskich producentów w trudnej sytuacji, wymagającej racjonalizacji mocy produkcyjnych. Oczekuje się, że niepewność gospodarcza i niskie wykorzystanie mocy produkcyjnych ograniczą perspektywy ożywienia w branży petrochemicznej w 2024 roku. Mimo trudnego otoczenia rynkowego transformacja energetyczna pozostaje głównym trendem dla branży petrochemicznej w tym w szczególności rozwój recyklingu, zrównoważonego portfolio oraz działania mające na celu obniżanie emisyjności produktów końcowych.
W 2023 roku łączna sprzedaż Grupy Orlen w segmencie Petrochemia osiągnęła poziom 4,379 mln ton i była niższa o 12,6% w porównaniu do 2022 roku, głównie w efekcie mniejszej sprzedaży olefin, PCW i PTA w rezultacie postojów remontowych instalacji olefin, metatezy, PCW i PX/PTA.
Jednoczesnie Orlen przyznaje, iż głównym kierunkiem jego inwestycji w petrochemii będzie zwiększenie udziału produktów zaawansowanych i specjalistycznych w portfelu produktowym, dzięki m.in. projektom przy udziale partnerów międzynarodowych i wzrostowi udziału olefin.
Działania, które już teraz prowadzi płocki koncern obejmują rozbudowę mocy w olefinach i pozostałych produktach bazowych. Duże projekty realizowane będą również w obszarze polimerów, wydłużając łańcuch wartości i wchodząc w obszar compoundingu i koncentratów. Zgodnie ze Strategią ORLEN2030, udział specjalistycznych, wysokomarżowych produktów osiągnie do 25% - wzrost o 9 p.p. z obecnych 16%. W związku z dynamicznym rozwojem koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego rozwijany będzie obszar recyklingu – zakładana moc na 2030 rok to 300 tys. ton.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...