2017-04-06
W dużej firmie chemicznej, jak Polwax rola laboratorium jest nie do przecenienia. Izabela Robak, dyrektor rozwoju w spółce opowiada o znaczeniu tej jednostki dla codziennego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Oferta laboratorium firmy Polwax obejmuje wykonywanie analiz zaklasyfikowanych w 12 grup oznaczeń: benzyny silnikowe, oleje napędowe, estry metylowe kwasów tłuszczowych FAME, gaz skroplony LPG, oleje smarowe, silnikowe i hydrauliczne, oleje opałowe i przepracowane, asfalty, oleje rzepakowe, smary, woski naftowe i parafiny (w tym wszystkie oznaczenia na zgodność z RAL), woda i ścieki oraz środowisko pracy. Laboratorium świadczy również usługi w zakresie kontroli i monitorowania jakości paliw na stacjach paliwowych, obejmujące pobór próbek, specjalistyczny transport oraz analizy jakościowe paliw i oznaczenia wodno-ściekowe.
- Nasze laboratorium w większości realizuje prace zlecane przez partnerów zewnętrznych. Najczęściej współpraca odbywa się na podstawie długoterminowych umów o świadczenie usług analitycznych. Jeśli chodzi o to, jak duże znaczenie dla funkcjonowania spółki odgrywa laboratorium, to oczywiście bardzo istotną jego rolą jest świadczenie usług analitycznych naszym klientom. Jakość analiz wykonywanych w laboratorium jest potwierdzona wieloletnią akredytacją PCA nr AB 391. Laboratorium Polwax posiada wdrożony Zintegrowany System Zarządzania oparty na normach: PN-EN ISO 9001, PN-N 18001, PN-EN ISO 14001 oraz PN-EN ISO/IEC 17025. Bez wątpienia laboratorium odgrywa kluczową rolę w realizacji projektów badawczych realizowanych zarówno ze środków własnych, jak i projektów z dofinansowaniem. Własne zaplecze badawcze umożliwia nam szybki dobór i wdrożenie nowych metodyk badawczych, co jest szczególnie istotne w przypadku opracowania nowych wyrobów. Doświadczenie oraz wysokie kompetencje pracowników laboratorium pozwalają również na rozszerzanie zakresu prowadzonych analiz z zapewnieniem ich wysokiej jakości, powtarzalności i dokładności. Dodatkowo kompetentna kadra jest niezbędna do uruchomienia nowych aparatów. Najlepszym przykładem skuteczności i profesjonalizmu laboratorium może być uruchomienie specjalistycznej aparatury zakupionej w ramach programu Biostrateg i wdrożenie w przeciągu roku pakietu analiz związanych z oceną możliwości zastosowania wyrobów do kontaktu z żywnością – tłumaczy w rozmowie z „Chemia i Biznes” Izabela Robak.
Dyrektor spółki Polwax przyznaje ponadto, iż laboratorium ma zapewnić badania dla nowej instalacji odolejania rozpuszczalnikowego w Czechowicach-Dziedzicach. Instalacja ta będzie pracować w ruchu ciągłym, co oznacza konieczność 24-godzinnej obsługi analitycznej w celu kontroli prawidłowości prowadzenia procesu.
- Zastanawiając się nad tym, co decyduje o jakości dobrego laboratorium chemicznego, należy stwierdzić, że zawsze jest to wiedza, doświadczenie oraz wysokie kwalifikacje pracowników. Nasza spółka zapewnia udział w szkoleniach, targach oraz badaniach biegłości organizowanych przez różne instytucje krajowe i zagraniczne. Konieczne jest także zapewnienie odpowiedniego zaplecza technicznego. Odbywa się to zarówno poprzez zakup nowej aparatury laboratoryjnej, jak również poprzez modernizacje i remonty. Potwierdzeniem jakości jest niewątpliwie posiadany certyfikat akredytacji PCA AB 391, a przede wszystkim zadowolenie klientów laboratorium – podsumowuje Izabela Robak, dyrektor rozwoju w spółce Polwax.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...