2018-07-23
Firma Air Products świętuje 25 lat obecności na polskim rynku. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji i dystrybucji gazów technicznych. Wraz z jego rozwojem rozwijał się także rynek gazów technicznych w naszym kraju.
Air Products to globalny koncern notujący przychody na poziomie ponad 8,2 mld dolarów i zatrudniający 15 tys. osób w ponad 50 państwach świata. Obsługuje klientów z różnych branż: od spożywczej i medycznej po energetykę i transport, dostarczając im rozmaite gazy techniczne, m.in. tlen, azot, argon, hel, wodór, tlenek węgla, dwutlenek węgla, gazy medyczne i specjalistyczne do spawania i cięcia. Firma posiada ok. 750 zakładów produkcyjnych.
W tym roku koncern obchodzi ćwierć wieku obecności w naszym kraju. W 1993 r. udało mu się wygrać kontrakt na wybudowanie pierwszej w Polsce tlenowni metodą VSA (adsorpcja zmiennopróżniowa) dla Huty Zawiercie. Instalacja została otwarta, a jednocześnie wydarzenie to zbiegło się z prywatyzacją sektora gazów technicznych w kraju. Ówczesny rząd dokonał podziału 11 zakładów państwowego przedsiębiorstwa Polgaz na cztery pakiety prywatyzacyjne. Skarb Państwa utworzył spółki joint venture z 30% udziałem własnym oraz 70% udziałem inwestorów zagranicznych. Tym samym doszło do otwarcia rynku na nowe technologie gazowe i zagraniczne inwestycje. Zarejestrowano spółkę Air Products Polska.
Z okazji swojego jubileuszu Air Products przypomniał swoją historię w naszym kraju, jak również poszczególne etapy rozwoju rynku.
Po prywatyzacji zaczęły działać w Polsce cztery firmy z kapitałem zachodnim: BOC Group (Wielka Brytania), Linde AG (Niemcy); Liquid Carbonic (USA) oraz AGA (Szwecja). Stały się one właścicielami aktywów wytwórczych istniejących w kraju oraz zainicjowały nowe inwestycje.
Z początkiem lat 90. firma BOC Gazy uruchomiła w Siewierzu nową instalację wytwarzającą acetylen o minimalnej zawartości szkodliwych związków, przechodząc na metodę mokrą (bezpyłową), co na owe czasy było dużym krokiem w kierunku ochrony środowiska. Z kolei firma Liquid Carbonic uruchomiła w Oświęcimiu instalację separacji powietrza zakupioną od Air Products i pozwalającą na produkcję wysokiej czystości tlenu, azotu i argonu. Sam Air Products przejął natomiast spółkę Infomet z Góry Kalwarii, rozszerzając w ten sposób swoją działalność o gazy w butlach i zwiększając udziały w naszym rynku gazów technicznych. W drugiej połowie lat 90. spółka BOC Gazy otworzyła w Częstochowie pierwszą w kraju instalację separacji powietrza, zaś Praxair Inc. Nabył Liquid Carbonic i tym samym przejął udziały tej spółki w Polsce. W kolejnych latach (2000 – 2001) Praxair Polska otworzył wytwórnię ciekłego dwutlenku węgla w Janikowie, która produkowała najwyższej czystości produkt. Firma BOC Gazy uruchomiła w Kędzierzynie-Koźlu największą w Polsce instalację separacji powietrza.
Rozwijał się również Air Products. Zakupił on firmę TAGAZ, zwiększając zasięg terytorialny na rynku gazów sprężonych na południu kraju oraz wzbogacając ofertę o produkty o ciśnieniu 200 bar.
Kluczowym momentem początkującym konsolidację rynkową było nabycie przez BOC Group firmy Praxair Polska w 2003 r. Na ten moment BOC Group był branżowym numerem jeden w naszym kraju.
Dla Air Products kamieniem milowym na drodze rozwoju w Polsce było natomiast otwarcie w 2005 r. w Kędzierzynie-Koźlu najnowocześniejszego nad Wisłą zakładu napełniania butli gazami technicznymi pod ciśnieniem 200 bar. Oprócz typowych gazów technicznych, jak argon, azot, tlen i dwutlenek węgla uruchomiono linie do napełnienia gazów spawalniczych oraz mieszanek spożywczych. Tej ekspansji Air Products dopełniło nabycie w 2007 r. spółki BOC Gazy. Tym samym Air Products został największym producentem gazów technicznych w Polsce, posiadającym pięć napełnialni gazów technicznych, cztery zakłady produkcji gazów ciekłych oraz ponad 150 autoryzowanych punktów sprzedaży.
W kolejnych latach spółki przystąpiła do rozwoju produktowego, czego dowodem było wprowadzenie do sprzedaży gazów czystych w butlach z technologią BIP. To zintegrowany system oczyszczania gazów, składający się ze specjalnie zaprojektowanego zaworu i oczyszczalnika. Przełomowa technologia powstała z myślą o najbardziej zaawansowanych technikach analitycznych, gdzie wymagane są gazy najwyższej czystości.
Osiem lat temu Air Products doprowadził w Kędzierzynie-Koźlu do rozbudowy istniejącej już wytwórni ciekłego tlenu i azotu, co pozwoliło na podwojenie dotychczasowych mocy produkcyjnych gazów skroplonych. Dzięki tej inwestycji zakład stał się największą wytwórnią cieczy kriogenicznych w Europie Centralnej.
Ostatni okres to już intensyfikacja współpracy przez Air Products z przemysłem chemicznym. W 2013 r. na terenie zakładu Grupy Azoty w Tarnowie-Mościcach otwarto nowoczesną wytwórnię do skraplania dwutlenku węgla. Surowy dwutlenek węgla w postaci gazowej, będący produktem ubocznym procesu wytwarzania chemikaliów, jest dostarczany do wytwórni, gdzie po oczyszczaniu i skraplaniu powstaje wysokiej czystości dwutlenek węgla. Gaz ten jest stosowany m.in. w procesie gazowania napojów, pakowaniu żywności w atmosferze ochronnej (MAP) oraz dokarmianiu roślin w szklarniach. Kontynuacją współpracy z Grupą Azoty było podpisanie wieloletniej umowy, na mocy której Grupa Azoty ZAK stała się odbiorcą gazów przemysłowych. W ramach umowy Air Products dostarcza gazowy tlen i azot do zakładu Grupy Azoty ZAK, a także ciekły tlen i azot do innych odbiorców w Polsce.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...