2024-03-14
Polska Izba Przemysłu Chemicznego podkreśla, że pomimo pozytywnych danych makroekonomicznych, sektor chemiczny w naszym kraju stoi obecnie przed szeregiem wyzwań.
Branża chemiczna, jest w ocenie PIPC, zmuszona do znalezienia równowagi między ambitnymi celami klimatycznymi narzucanymi przez Unię Europejską a realnymi możliwościami polskich przedsiębiorstw. Administracja krajowa musi być świadoma, że struktura rodzimej gospodarki, miks energetyczny oraz poziom rozwoju przemysłu różnią się od tych w krajach zachodnich. Oprócz istotnych wyzwań związanych z celami klimatycznymi, branża chemiczna boryka się również z konsekwencjami gospodarczymi po pandemii. Aby polski sektor chemiczny mógł dalej prosperować, konieczne jest pragmatyczne podejście do wprowadzania regulacji, z uwzględnieniem aktualnego stanu rozwoju polskiej gospodarki oraz gotowości do adaptacji do nowych, proponowanych zmian.
- Stabilny rozwój przemysłu chemicznego ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszej gospodarki. To branża chemiczna zapewnia setki tysięcy miejsc pracy, znacząco przyczynia się do wzrostu PKB, stymuluje rozwój regionów, w których znajdują się zakłady produkcyjne, oraz wspiera lokalne społeczności. Bez rozwiązań i produktów nie będzie zielonej transformacji, która jest dla nas wszystkich priorytetem – komentuje Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
- Z powodu naszego położenia geograficznego jesteśmy w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o ceny gazu. Stoi przed nami duże wyzwanie związane z cenami surowców i energii, ponieważ gaz trafia do nas po bardzo konkurencyjnych cenach, co z punktu widzenia odbiorcy końcowego jest korzystne. Jeśli chodzi o energię elektryczną, to jesteśmy w trakcie opóźnionego pozyskiwania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Aktywów Państwowych uczestniczy w projekcie dotyczącym energii wiatrowej - mówi Jacek Bartmiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Przemysł chemiczny w Polsce jest jednym z czołowych sektorów budujących narodową gospodarkę. Jego produkcja sprzedana w 2023 roku kształtowała się na poziomie 442 mld zł, co daje 18% udziału w całym polskim przemyśle. W branży pracuje aktualnie ok. 340 tys. osób.
- Polska Chemia to rozwój regionów, innych branż oraz nowoczesnego społeczeństwa. Pomiędzy rozwojem branży chemicznej i rozwojem całej polskiej gospodarki można śmiało postawić znak równości. Zwłaszcza ostatnie lata pokazały kluczową rolę produktów przemysłu chemicznego w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa i obywateli. Ostatni czas nie był jednak łaskawy dla polskiego sektora chemicznego, który odnotował znaczący spadek konkurencyjności. Od dawna podkreślamy potrzebę ochrony przemysłu chemicznego w Polsce i Europie. Ważne są cele środowiskowe, ale nie mniej istotna jest konkurencyjność, stabilność prawna oraz samowystarczalność w zakresie surowców i energii. Dążmy do transformacji i modernizacji przemysłu, do większej zrównoważoności, ale róbmy to z głową. Musimy pamiętać, że kraje naszego regionu Europy zaczynają transformację klimatyczną z innej pozycji niż reszta wspólnoty, potrzebując specyficznego wsparcia, więcej czasu i innych źródeł surowców. Reprezentując Polską Chemię, wzywamy władze do podjęcia działań, które wesprą i zabezpieczą konkurencyjność branży - apeluje Tomasz Zieliński, prezes zarządu PIPC.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...