2024-11-29
25-26 marca 2025 r. w Warszawie odbędzie się Polski Kongres Klimatyczny. W jego trakcie zaplanowano sesje tematyczne, spotkania, panele, wystąpienia i networking biznesowy, jak również wydarzenia towarzyszące. Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strategii klimatycznej, a jednym z wydarzeń towarzyszących będzie gala Liderów Transformacji Energetycznej 2025. „Chemia i Biznes” jest patronem Kongresu.
Powstała już Rada Programowa Polskiego Kongresu Klimatycznego, w skład której weszli przedstawiciele rządu oraz zarządów strategicznych spółek. Tworzy ona aktualnie program wydarzenia, wskazując zagadnienia kluczowe z perspektywy polityki klimatycznej i gospodarki. O przygotowywanej agendzie Kongresu wypowiedziała się Marzena Czarnecka, minister przemysłu.
- Cieszę się, że realizowane są tego typu wydarzenia, podejmujące tematy transformacji z perspektywy biznesu. Byłam ciekawa perspektywy patrzenia na ten obszar. Podoba mi się to, że tak wiele miejsca poświęcono na miks energetyczny, ale równie ważne jest finansowanie i kwestie kosztów, ile to będzie kosztować i kto będzie za to płacił? Szczególnie zainteresowała mnie propozycja tematu: ”Jak zaangażować środki prywatne w poprawę efektywności energetycznej w sektorze publicznym” oraz „Finansowanie energetyki jądrowej przez kapitał zagraniczny”. Brakuje mi tutaj określenia ram czasowych i podejścia krótkoterminowego, czyli jakie działania powinny być realizowane w krótkiej perspektywie, jakie działania należy zrealizować średniookresowo, a jakie długookresowo. Należy więcej miejsca poświęcić na tematy związane z wykorzystaniem atomu i wodoru. Na tego typu inwestycje finansowanie jest dostępne w UE na projekty modelowe i te środki są spore, bo inwestycje wodorowe można dofinansować nawet w 70% z różnych środków, ale brakuje projektów. Dodatkowo ważny jest gaz, bez którego transformacja jest bardzo trudna do przeprowadzenia. Istotnym tematem jest też kwestia podejścia do węgla i transformacji obszarów powęglowych, nie tylko Śląska. To jest kluczowe dla samorządów. Mamy też tematykę SMR, które należałoby uwzględnić w agendzie, ponieważ to wyraźnie wpływa na politykę energetyczną. Co do przedsiębiorstw energochłonnych i przemysłu ciężkiego, to wszyscy wiemy, że to jest kluczowe dla transformacji. Według mnie ważne jest to, żeby pokazać konkretne rozwiązania „podane na tacy” i osadzić dyskusję panelową wokół tych konkretnych pomysłów - stwierdziła minister Marzena Czarnecka.
Więcej na ten temat: www.polskikongresklimatyczny.pl
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...