2024-05-20
Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego ocenia, że sytuacja międzynarodowa istotnie wpływa na krajowy rynek naftowy.
W ocenie POPiHN, najważniejszym czynnikiem mającym wciąż zasadniczy wpływ na światowy i europejski rynek paliw jest wojna na Ukrainie, ale znaczące zawirowania na rynku poczyniła też sytuacja w strefie Gazy, czy związane z nią zaburzenia transportu poprzez Morze Czerwone. Destabilizujące skutki tych wydarzeń były i są widoczne w Polsce pod postacią częstych wahań cen, zmiany logistyki dostaw oraz zwiększonego zapotrzebowania na paliwa i znacznym eksportem paliw do Ukrainy. Jednak Polska poradziła sobie w tych trudnych warunkach bardzo dobrze.
- Zaprzestanie zakupów rosyjskiej ropy i paliw stanowiło poważne wyzwanie dla gospodarek państw członkowskich Unii Europejskiej, dla których rosyjskie przedsiębiorstwa z branży energetycznej były w latach poprzednich ważnymi partnerami gospodarczymi. Przed wybuchem wojny w Ukrainie, Rosja była trzecim pod względem wielkości producentem ropy na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej. Przed wybuchem wojny z Rosji pochodziło 27% unijnego importu ropy, blisko 50% importu węgla oraz ponad 45% importu gazu ziemnego. Odcięcie się od tak dużego dostawcy surowców energetycznych było możliwe dzięki zwiększeniu dostaw do Europy z krajów Azji czy z USA. Od wybuchu wojny w Ukrainie Polska aktywnie wspierała działania na rzecz zmniejszenia importu rosyjskiej ropy i paliw. Znalazła też nowe rynki pozyskiwania surowca i produktów naftowych. Od 2023 r. głównym dostawcą ropy do Polski jest Arabia Saudyjska, która zaspokoiła ponad 45% dostaw tego surowca do naszego kraju. Zwiększone zostały także dostawy ropy z Norwegii i Stanów Zjednoczonych - informuje POPiHN.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...