2023-12-13
Przez ostatnie dwie dekady system gospodarki odpadami w Polsce znacznie się rozwinął. W 2000 roku notowaliśmy 2% poziom recyklingu, a dzisiaj jest to już 32%. Jednak pomimo tak dużego wzrostu, Polska stanęła przed wyzwaniem powtórzenia tego osiągnięcia w ciągu najbliższych 12 lat. Obecny model gospodarowania odpadami nie jest w stanie osiągnąć zakładanych przez UE celów. Potrzebne są holistyczne zmiany.
Do 2035 roku powinniśmy osiągać 65% poziom recyklingu odpadów komunalnych. Nie będzie to możliwe przy dotychczas stosowanych strategiach, takich jak rozszerzanie zasięgu lub ukierunkowywaniu się na materiały łatwo poddające się przetwarzaniu. System musi ulec zmianom, usprawnieniom, a ich propozycje można poznać w raporcie Eunomia „Modelowanie holistycznego gospodarowania odpadami w Polsce”, który przedstawia dwa potencjalne scenariusze działań. Różnią się one między sobą wyłącznie zbiórką opakowań z tworzyw sztucznych i metali (zwanych zbiorczo „LPF”). Pierwszy z nich zakłada kontynuację selektywnej zbiórki LPF, natomiast drugi włącza je do strumienia odpadów zmieszanych, które następnie są sortowane w celu recyklingu. Niemniej, oba scenariusze prowadzą do wyznaczonego celu, czyli około 65 poziomu recyklingu w Polsce.
Raport Eunomii pokazuje, że tak znaczny wzrost poziomu recyklingu, czyli o 100% w stosunku do obecnie osiąganych poziomów, można osiągnąć poprzez:
– Pierwszy, ważny punkt we wdrażaniu bardziej kompleksowej gospodarki odpadami w Polsce to zintensyfikowana zbiórka odpadów organicznych, czyli bioodpadów. A ją możemy wesprzeć częstszymi odbiorami, regularnymi kontrolami zawartości kontenerów i worków, a także kampaniami edukacyjnymi do konsumentów. Z doświadczenia innych krajów wiemy, że na lepsze efekty zbiórki może wpłynąć nawet kolor worka, przykładowo przezroczysta torba na odpady organiczne. A zintensyfikowana zbiórka w konsekwencji prowadzi do rozbudowy obecnych sieci instalacji komunalnych i modernizacji części istniejących już sortowni, które mogłyby objąć szerszy zakres sortowanych strumieni surowców. Dobrym tego przykładem jest chociażby Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, który już przygotowuje się do osiągania wyższych poziomów recyklingu – mówi Anna Sapota, wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w Grupie TOMRA.
W przypadku systemu kaucyjnego, model proponowany przez Eunomię jest inny niż ten przyjęty obecnie przez polskiego ustawodawcę. Zakłada on szerszy zakres materiałowy obejmujący butelki szklane (do 1,5 litra), puszki metalowe (do 1 litra), butelki PET (do 3 litrów), jednego operatora działającego non-for-profit, który finansuje system środkami uzyskanymi z nieodebranych kaucji, wartości sprzedanego surowca i opłat producenckich. Jednak niezależnie od przyjętego modelu, wprowadzenie systemu kaucyjnego co najmniej dla butelek po napojach z tworzyw sztucznych i puszek napojowych, stanowi ważny element docelowego systemu gospodarowania odpadami w Polsce.
Pod względem kosztów, scenariusze zaproponowane przez Eunomia zakładają inwestycje, które są o około 20% droższe od istniejącego już modelu gospodarowania odpadami w Polsce. Jednak biorąc pod uwagę stosunkowo krótki czas, czyli 12 najbliższych lat, obecny system nie będzie w stanie przynieść oczekiwanych efektów. Konieczne są zmiany, które doprowadzą Polskę do osiągnięcia wyznaczonych przez UE poziomów recyklingu, a tym samym stworzą znacznie wydajniejszą i efektywniejszą środowiskowo gospodarkę odpadami i odzyskiwanymi surowcami.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2026
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2026
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejSonda
Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?
WięcejW obiektywie
Druga edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego potwierdziła potrzebę spotkań branży kosmetycznej
170 osób uczestniczyło w drugiej edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego....
Jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego pełna nowości i inspiracji
175 osób uczestniczyło w 15. edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego, która...
Plastpol w Kielcach miejscem prezentacji maszynowych nowości
15 tysięcy zwiedzających z Europy, Azji i Afryki, 660 wystawców z 36 krajów, setki pracujących...
Paryż stolicą przemysłu kosmetycznego
W Paris Expo Porte de Versailles odbyły się targi in-cosmetics Global 2026 – największe na świecie...