2024-06-27
Polska Izba Przemysłu Chemicznego przekonuje, iż przemysł chemiczny odgrywa fundamentalną rolę w gospodarce, będąc jednym z głównych motorów długotrwałego zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa. Odpowiadając za 18% produkcji sprzedanej krajowego przemysłu, stoi na początku każdego łańcucha wartości. Dostarcza kluczowe wyroby, innowacyjne materiały i technologie poprawiające jakość życia oraz umożliwiające stabilny rozwój tysięcy polskich i europejskich firm.
- Aby dalej wspierać rozwój gospodarki Polski i zapewnić jej strategiczną surowcową i produktową autonomię, przemysł chemiczny musi zbudować silną pozycję konkurencyjną. W obliczu rosnącej presji gospodarczej ze strony regionów pozaeuropejskich Europa potrzebuje kompleksowego, ramowego systemu wspierającego pozycję firm chemicznych, który zapewni im możliwość uczciwej konkurencji na arenie międzynarodowej. Rosnące obciążenia i zmienność regulacji w Europie stawiają pod znakiem zapytania rentowność długoterminowych inwestycji. Brak efektywnych mechanizmów ochrony rynku, uzależnienie od dostaw podstawowych komponentów z krajów trzecich oraz wysokie i niestabilne ceny energii prowadzą do deindustrializacji Europy. Efektem tego może być utrata wartościowych miejsc pracy i przenoszenie produkcji do krajów o niższych standardach środowiskowych - brzmi stanowisko PIPC.
Izba dostrzega potrzebę stworzenia holistycznego planu działań, który mógłby eliminować niespójności regulacyjne, sprzeczne cele, złożoność w prawodawstwie oraz nadmierne raportowanie. Priorytetem jest znalezienie rozwiązań dla pilnych wyzwań, takich jak wysokie koszty energii, rosnąca konkurencja na rynkach międzynarodowych oraz zmieniający się i skomplikowany system regulacyjny.
- Zwracamy się z prośbą zarówno do krajowej, jak i unijnej administracji, o podjęcie wspólnych działań zmierzających do stworzenia bezpiecznych warunków gwarantujących stabilne funkcjonowanie i rozwój branży chemicznej. Konkurencyjność, bezpieczeństwo i przyszłość branży chemicznej powinny stać się priorytetem strategicznym Parlamentu i Rządu Polski oraz administracji unijnej nowej kadencji na lata 2024-2029. Nadchodzące lata to ostatnia szansa na zmierzenie się z wyzwaniami i umożliwienie przemysłowi wypełnienia pokładanych w nim nadziei na realizacje postanowień Europejskiego Zielonego Ład - czytamy w stanowisku Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...