2024-10-21
Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, przedstawił kluczowe dla branży chemicznej w naszym kraju kwestie w kontekście nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie UE.
W ocenie prezesa PIPC, w kontekście ochrony rynku ważne jest podjęcie wszelkich działań, aby odbudowywać konkurencyjność branży. Szczególnie istotnymi postulatami w tym filarze, skierowanymi zwłaszcza do administracji unijnej są m.in. ochrona przed dumpingiem cenowym oraz wprowadzenie mechanizmów sankcyjnych na pewne grupy produktów. Konieczne jest dokonanie pełnej rewizji regulacji sankcyjnych i podjęcie decyzji, które obszary rynkowe powinny być objęte ochroną, aby zabezpieczyć funkcjonowanie rodzimych producentów. Szczególnie istotne jest także zwiększenie kontroli w zakresie spełniania norm jakości surowców i produktów wprowadzanych na rynek UE oraz zapewnienie przestrzegania ich przez wszystkich dostawców, a także usprawnienie monitoringu śladu węglowego dla produktów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej.
Tomasz Zieliński podkreśla ponadto konieczność usprawnienia mechanizmu CBAM oraz potencjalnego rozszerzenia go o inne chemikalia, w tym wytwarzane w oparciu o przetworzenie amoniaku i mocznika, a także o towary wytwarzane w procesach o wysokim zapotrzebowaniu na energię elektryczną i cieplną.
- Ze względu na cele postawione przed branżą chemiczną przez Europejski Zielony Ład, istotne są również zmiany w zakresie transformacji energetycznej. Adresowane w kierunku administracji unijnej będą postulaty związane m.in. ze wsparciem rozwoju i przyspieszeniem wdrażania niskoemisyjnych technologii wytwarzania energii, wspieranie rozwoju technologii wodorowych oraz ułatwienie rozwoju biogazowni i biometanowni, a także stworzenie krajowego rynku biomasy. Przemysł chemiczny, będący jednym z najbardziej energochłonnych, wymaga też wdrożenia narzędzia wyrównującego konkurencyjność dla przemysłu energochłonnego przechodzącego na wodór nisko- i zeroemisyjny - zauważa prezes PIPC.
Dodaje on przy tym, iż zrównoważona chemia jest ważna z punktu widzenia całego sektora przemysłowego. Fundamentalne w kontekście współpracy z administracja unijną będzie holistyczne podejście do prac regulacyjnych, uwzględnienie czynników socjoekonomicznych, a także ściślejsze włączenie producentów danej substancji we wszystkich procesach regulacyjnych. Istotnymi postulatami w zakresie zrównoważonej chemii są także te dotyczące zwiększenia popytu na „zielone chemikalia”, promowanie stosowania zielonych zamówień publicznych, wprowadzenie jednakowych wymagań do stosowania substancji do produkcji wyrobów w UE i importu gotowych wyrobów spoza niej, a także zwiększenie zaangażowania środków publicznych w realizację zielonych inwestycji.
- W zakresie współpracy z administracją unijną w obszarze gospodarki cyrkularnej ważne jest m.in. uznanie technologii recyklingu chemicznego jako komplementarnej do recyklingu mechanicznego, a także stworzenie odpowiednich ram regulacyjnych, wprowadzenie ułatwień i uproszczeń w procesie pozyskiwania decyzji. Istotną kwestią, w kontekście odchodzenia przez przemysł od paliw kopalnych, jest także wprowadzenie dedykowanego finansowania oraz systemu zachęt np. ulg podatkowych dla podmiotów wdrażających technologie cyrkularne - uważa Tomasz Zieliński.
Jednym z najważniejszych filarów Manifestu Polskiej Chemii są Sprzyjające Regulacje, które mają istotne znaczenie w kontekście zarówno obecnego, jak i przyszłego funkcjonowania branży chemicznej.
Prezes Zieliński podkreślił, że konieczne będzie wsparcie administracji krajowej w dialogu branży z administracją unijną. Wspomniał także m.in. o konieczności zapewnienia odpowiednich okresów przejściowych lub innych mechanizmów osłonowych dla implementacji zmian, z uwzględnieniem realnego czasu, możliwości technicznych i dostępnych środków potrzebnych na adaptację. Niezbędne jest również zastosowanie neutralnego technologicznie podejścia do tworzonych regulacji i systemów wsparcia.
Polska Izba Przemysłu Chemicznego adresuje również wiele postulatów związanych np. z podnoszeniem kompetencji pracowników i kształceniem przyszłych kadr dla branży chemicznej. Z kolei na poziomie unijnym ważne jest wprowadzenie korzyści prawno-ekonomicznych dla przedsiębiorstw decydujących się pozostawić produkcję w Polsce i UE. Ważne postulaty odnoszą się również do obszaru nowych technologii, jak np. wspieranie, promowanie, wdrażanie i wykorzystywanie technologii cyfrowych, systemowe wsparcie dla przedsiębiorstw chemicznych, a także stworzenie dedykowanych programów pomocowych na poziomie krajowym i unijnym uruchamianych w warunkach zaistnienia anomalii rynkowych zagrażających dotychczasowemu funkcjonowaniu przedsiębiorstw.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...