2021-03-05
DSM i Clariter dążą do opracowania chemicznych rozwiązań recyklingowych dla produktów końcowych opartych na tworzywach sztucznych.
Royal DSM, globalna firma badawcza prowadząca działalność w dziedzinie zdrowia, żywienia i zrównoważonego rozwoju oraz Clariter, wywodząca się z naszego kraju firma z branży czystych technologii, ogłosiły nawiązanie strategicznego partnerstwa zmierzającego do recyklingu chemicznego nowej generacji włókna wykonanego z polietylenu o ultra wysokiej masie cząsteczkowej (UHMWPE) - produktu firmy DSM o nazwie Dyneema.
Pierwszym krokiem tej współpracy było pomyślne poddanie procesowi w zakładzie pilotażowym Clariter w Gliwicach próbek szeregu produktów, w tym lin, siatek i materiałów balistycznych wykonanych z Dyneemy. Tym samym, zademonstrowano możliwość recyklingu tego materiału.
- Zgodnie z ambitnymi celami zrównoważonego rozwoju, oraz po udanym wprowadzeniu na rynek tworzywa Dyneema, bazującego na materiałach bio (zgodnie z bilansem masowym), firma DSM Protective Materials aktywnie poszukuje rozwiązań ponownego wykorzystania i recyklingu odpadów na bazie Dyneemy. DSM Protective Materials i Clariter współpracowały, by sprawdzić możliwości wykorzystania Dyneemy jako materiału wsadowego w procesie recyklingu chemicznego oraz opracować techniczne rozwiązania w tym zakresie. Próbki produktów wytworzonych z Dyneemy pomyślnie przetestowano w zakładzie pilotażowym Clariter w Gliwicach. Pozytywne wyniki potwierdziły techniczną możliwość przetwarzania ich w trzy grupy wysokowartościowych produktów przemysłowych: olejów, wosków i rozpuszczalników, dzięki opatentowanemu przez Clariter trzystopniowemu procesowi recyklingu chemicznego. Tym samym, produkty wytworzone z Dyneemy mogą być dalej wykorzystywane jako składniki do produkcji nowych artykułów końcowych i konsumenckich – poinformował Clariter w komunikacie.
Myśląc przyszłościowo, DSM Protective Materials i Clariter planują rozwijać tę inicjatywę, by wspólnie kształtować bardziej zrównoważone otoczenie. Bazując na sukcesie próby w skali laboratoryjnej, w Clariter opracowano program testów w skali komercyjnej, które mają być przeprowadzone w zakładzie firmy w East London w Republice Południowej Afryki w 2021 roku. W europejskich zakładach Clariter, które zostaną wybudowane w nadchodzących latach, także zamierza się wykorzystywać surowiec pochodzący z Dyneemy. Co więcej, DSM będzie nadal aktywnie badać możliwości zmniejszenia wpływu Dyneemy na środowisko na wszystkich etapach życia tego produktu.
- Rozszerzanie i poznawanie granic wdrażanego rozwiązania cyrkularnego wymaga odwagi, dalekowzroczności i wytrwałości, co w DSM udowodniono z nawiązką. Trudno wyobrazić sobie wyzwanie logistyczne, jakim jest zebranie wielu ton zużytych lin morskich, sieci i materiałów balistycznych. Jednak, gdy obok pojawia się ekonomiczne rozwiązanie, nagle horyzont wydaje się być w zasięgu ręki. Z przyjemnością współpracujemy z DSM w zakresie badań i rozwoju nad tym, co określiliśmy mianem „ekscytującej egzotyki”. Planujemy wykorzystać produkty tej firmy jako część naszych surowców w pełnowymiarowych zakładach, które zostaną wybudowane w Europie - powiedziała Petra Koselka, dyrektor operacyjny w Clariter.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...