2022-09-23
Rozwój OZE, a w dalszej perspektywie energetyki jądrowej to fundamenty przyszłej polityki energetycznej państwa. Aktualnie jednak, z uwagi na panującą sytuację, nie wolno rezygnować z energetyki opartej na węglu.
Ministerstwo Aktywów Państwowych odniosło się do kwestii zastępowalności elektrowni węglowych po roku 2025. Poinformowało, że realizowane będą działania dotyczące pokrycia zapotrzebowania na moc elektryczną zdywersyfikowanymi technologicznie krajowymi źródłami w celu utrzymania wysokiego stopnia niezależności energetycznej. Inwestycje w sektorze energetycznym będą ukierunkowane na zapewnienie stabilności pracy systemów energetycznych, w tym zapewnienia odpowiedniego poziomu dyspozycyjnych mocy wytwórczych, z uwzględnieniem ograniczania wpływu sektora na środowisko i życie człowieka.
Ważnym elementem strategii rozwoju mocy wytwórczych jest rozwój odnawialnych źródeł energii, a w dalszej kolejności wdrożenie energetyki jądrowej. Aktualnie realizowane są liczne inicjatywy wspierające postęp w rozwoju OZE. Ich efekty obrazują dane wskazujące na koniec czerwca 2022 r. przekroczenie 20 GW zainstalowanej mocy OZE. Dla porównania na koniec 2015 r. wynosiła ona ok. 7 GW. W 2025 r. przewiduje się wzrost mocy do poziomu ok. 27-28 GW OZE. W 2030 r. poziom mocy zainstalowanej OZE może przekroczyć nawet 50 GW - dzięki planowanemu rozwojowi morskich farm wiatrowych oraz aukcjom OZE zaplanowanym na lata 2022-2027.
Jednocześnie odpowiedzialna realizacja polityki wymaga technicznego podejścia do pewności dostaw energii do odbiorców. W sytuacji wzrostu wykorzystania OZE zależnych od warunków atmosferycznych, konieczne jest zapewnienie mocy uzupełniających i rezerwowych, które w perspektywie krótko- i średniookresowej będą opierać się o paliwa kopalne, ze względu na brak dostatecznie rozwiniętych alternatywnych rozwiązań.
Zgodnie z założeniami do aktualizacji „Polityki Energetycznej Polski do 2040”, przyjętymi przez rząd w 2022 r., w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego państwa tempo ograniczania wydobycia i wykorzystania węgla może ulec spadkowi w stosunku do dotychczasowych scenariuszy ze względu na możliwą potrzebę dłuższej niż przewidywano eksploatacji poszczególnych istniejących jednostek węglowych, biorąc pod uwagę potencjalne zakłócenia w imporcie surowców energetycznych.
Ministerstwo poinformowało także, iż dla zapewnienia ciągłości dostaw podjęte zostaną działania mające na celu utrzymanie gotowości do pracy jednostek węglowych, zgodnie z ich technicznym czasem życia, który jest dłuższy niż wynika to z przesłanek ekonomicznych, wrażliwych na ceny uprawnień do emisji CO2. W tym celu zweryfikowana zostanie możliwość modernizacji istniejących jednostek wytwórczych. Pozwoli to na ich wykorzystanie przy lepszych parametrach pracy i niższym obciążeniu środowiska, co wpłynie również na ekonomiczne przesłanki ich wykorzystania. Te inwestycje przyczynią się do zapewniania lepszych warunków integracji OZE w systemie elektroenergetycznym, ze względu na zagwarantowanie odpowiedniej rezerwy mocy.
W ocenie MAP, moce węglowe będą stopniowo odstawiane, ale ich całkowite wygaszenie nastąpi wtedy, kiedy zastąpią je nowe źródła nisko- i zeroemisyjne. Jednostki gazowe wciąż będą miały znaczenie dla regulowania pracy systemu energetycznego, jednakże ze względu na zmianę sytuacji geopolitycznej i brak przewidywalności na rynku gazu, w ujęciu średniookresowym zwiększeniu może ulec poziom wykorzystania istniejących jednostek węglowych. Również w konsekwencji tych zmian plany inwestycyjne dotyczące nowych mocy gazowych powinny podlegać weryfikacji pod kątem ekonomiki produkcji oraz dostępności surowca.
W dłuższej perspektywie, konsekwentnie wdrażana będzie energetyka jądrowa oparta przede wszystkim o duże reaktory (powyżej 1000 MW), która ma niską wrażliwość na przerwy w dostawach paliwa oraz zapewnia dostawy stabilnej i czystej energii, a jednocześnie rygorystyczne normy światowe w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej zapewniają bezpieczeństwo eksploatacji elektrowni jądrowych i pozwalają na wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń w sytuacjach kryzysowych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2026
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2026
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejSonda
Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?
WięcejW obiektywie
Druga edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego potwierdziła potrzebę spotkań branży kosmetycznej
170 osób uczestniczyło w drugiej edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego....
Jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego pełna nowości i inspiracji
175 osób uczestniczyło w 15. edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego, która...
Plastpol w Kielcach miejscem prezentacji maszynowych nowości
15 tysięcy zwiedzających z Europy, Azji i Afryki, 660 wystawców z 36 krajów, setki pracujących...
Paryż stolicą przemysłu kosmetycznego
W Paris Expo Porte de Versailles odbyły się targi in-cosmetics Global 2026 – największe na świecie...