2025-03-21
Koncern Evonik ujawnił, w jaki sposób realizuje swoją politykę energetyczną.
Aby zapewnić niezawodność swoich procesów produkcyjnych, Evonik musi polegać na stabilnym zaopatrzeniu w energię. Jednym ze sposobów, w jaki firma przeciwdziała niewystarczającym dostawom energii i potencjalnym wąskim gardłom, jest przejście na odnawialne źródła energii w perspektywie długoterminowej. Ponad 50 zakładów koncernu na całym świecie pozyskuje obecnie lub wytwarza zrównoważoną energię. Dodatkowo firma dostrzega możliwości oszczędzania energii dzięki nowym technologiom i wydajnym procesom, takim jak cyfrowo sterowane systemy energetyczne.
- Evonik pracuje nad łagodzeniem zmian klimatycznych poprzez oszczędzanie energii, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia wpływu niekorzystnych skutków zmian klimatycznych na ludzi i środowisko. Nasz system zarządzania energią zapewnia ciągły i trwały wzrost efektywności energetycznej w naszych zakładach. Zoptymalizowaliśmy już około 85% naszego globalnego zapotrzebowania na energię, korzystając z trwającego, certyfikowanego procesu. W ostatnich kwartałach pomyślnie certyfikowaliśmy inne lokalizacje w Europie, Ameryce Północnej, Brazylii i Tajlandii jako zgodne z normą ISO 50001. Nasz certyfikowany system zarządzania energią obejmuje obecnie 65 lokalizacji, a certyfikacja ISO 50001 jest planowana dla kolejnych lokalizacji w nadchodzących latach. Celem jest, aby certyfikacja obejmowała ponad 90% globalnego zużycia energii w Evonik do 2027 roku - poinformowała firma.
Cele, jakie sobie stawia Evonik, są następujące: całkowite oszczędności 1200 GWh energii z wdrożonych projektów efektywności energetycznej w okresie od 2021 do 2030 roku, a także przejście z energii elektrycznej zakupionej lub pozyskanej zewnętrznie na 100% zielonej energii elektrycznej do 2030 roku.
Poprzedni cel energetyczny polegający na zmniejszeniu bezwzględnego i jednostkowego zużycia energii o 5% w każdym przypadku w okresie od 2020 do 2025 r. został zatem zastąpiony ambitnym nowym celem energetycznym polegającym na osiągnięciu zrównoważonych oszczędności energii w wysokości 1200 GWh z wdrożonych projektów efektywności energetycznej w okresie od 2021 do 2030 r. Obecnie Evonik znacznie wyprzedza harmonogram, ale do 2030 r. konieczne będą dalsze wysiłki. Ponadto celem firmy jest przejście na zielone źródła energii w przypadku 100% zewnętrznie zakupionej lub pozyskanej energii elektrycznej do 2030 r.
Evonik korzysta z długoterminowych umów zakupu zielonej energii z różnymi zakładami energetycznymi w celu przejścia na zieloną energię. Dzięki temu w przyszłości będzie znacznie mniej zależny od paliw kopalnych w swoich europejskich lokalizacjach. Takie długoterminowe umowy zapewniają wykonalność finansową i realizację odpowiednich projektów oraz pomagają w promowaniu transformacji energetycznej. Evonik rekompensuje wahania w dostawie energii wiatrowej i słonecznej za pośrednictwem własnego zarządzania grupą bilansową w Niemczech. Oprócz zielonej energii elektrycznej, biometan staje się coraz ważniejszy dla firmy jako substytut gazu ziemnego opartego na paliwach kopalnych.
Jeśli chodzi o konkretne inwestycje poczynione przez firmę, to w sierpniu 2024 r. wszystkie 64 fundamenty nowej morskiej farmy wiatrowej He Dreiht o mocy 960 megawatów (MW) zostały już zainstalowane na Morzu Północnym. Evonik oczekuje, że pierwsze dostawy zielonej energii elektrycznej - łącznie 150 MW - rozpoczną się w 2026 r.
Podobnie postępują prace w dwóch nowo wybudowanych lokalizacjach fotowoltaicznych w Szlezwiku-Holsztynie (Niemcy). Pierwsza lokalizacja fotowoltaiczna zostanie uruchomiona w pierwszej połowie 2025 r. i doprowadzi do dostaw zielonej energii elektrycznej. Oczekuje się, że drugi projekt fotowoltaiczny ruszy pod koniec 2025 roku. Ponadto RWE będzie dostarczać Evonikowi około 37,5 GWh zielonej energii elektrycznej rocznie z morskiej farmy wiatrowej Kaskasi, począwszy od 2028 roku. Kaskasi działa już od początku 2023 roku.
Evonik wykorzystuje obecnie energię elektryczną wyłącznie ze źródeł odnawialnych do produkcji pianki o wysokiej wydajności ROHACELL® w zakładzie w Darmstadt (Niemcy). Dzięki temu linia biznesowa High Performance Polymers oszczędza rocznie 3400 ton emisji CO2.
- W naszych raportach energetycznych rozróżniamy pierwotne źródła energii, zazwyczaj paliwa kopalne wykorzystywane do wytwarzania własnej energii elektrycznej i pary, oraz wtórne źródła energii. Te ostatnie obejmują głównie zakupioną lub nabytą energię elektryczną i parę. Paliwa zastępcze, takie jak paliwa cieplne, wykorzystujemy również na przykład w przypadku przetwarzania produktów ubocznych, odpadów i osadów ściekowych - tłumaczą władze koncernu.
Firma poinformowała także, iż jej elektrownia węglowa w Marl została wycofana z eksploatacji pod koniec marca 2024 r., co sprawiło, że wytwarzanie energii elektrycznej z węgla w Evonik na całym świecie stało się przeszłością. Od tego czasu węgiel stanowi nieistotny składnik miksu energetycznego Evonika. Oprócz wytwarzania własnej energii elektrycznej i pary z gazu ziemnego, duże ilości ciepła procesowego z reakcji egzotermicznych — na przykład z produkcji akroleiny - są wykorzystywane w zintegrowanych systemach grzewczych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...