2023-04-26
Spółka PCC Rokita podsumowała bieżącą sytuację w branży produkowanych przez siebie polioli polieterowych. W jej ocenie mamy do czynienia z ograniczonym popytem przy jednoczesnej nadpodaży polioli, co oznacza, że rynkowe perspektywy na kolejne miesiące nie przedstawiają się optymistycznie. W dodatku producenci z Europy nie mogą konkurować kosztowo z surowcami lub gotowymi poliolami z Azji i może to doprowadzić do dalszych ograniczeń produkcji w Europie.
Jak przekonuje PCC Rokita w połowie 2022 r. nastąpiło wyraźne załamanie rynku i popyt na poliole polieterowe zmalał w porównaniu do tego notowanego w roku 2021. Przede wszystkim w krótkim czasie spadł popyt płynący z branży meblarskiej. Wynikało to ze zmiany zachowań konsumenckich po okresie lockdownów.
Jednocześnie w 2022 r. ceny propylenu i etylenu, głównych składowych kluczowych surowców bazowych do produkcji polioli polieterowych, to jest tlenku propylenu i tlenku etylenu, znacząco wzrosły, co przełożyło się na koszty produkcji. Równolegle możliwości podwyżek cen polioli były ograniczone, a czasami niemożliwe. Następnie w drugiej połowie roku zaobserwowano spadki notowań propylenu i etylenu, jednakże tempo spadku cen kluczowych surowców było znacznie mniejsze niż spadki cen polioli na rynku, przekładając się na spadek marż. W rezultacie rentowność polioli spadła bardzo znacząco.
PCC Rokita informuje ponadto, iż postoje niektórych producentów polioli w minionym roku odbyły się w sposób niezauważalny dla rynku ze względu na niższy popyt. Stąd mniejsza podaż wynikająca z postojów nie przełożyła się na wzrost bądź choćby zatrzymanie spadków cen polioli.
Reakcja rynku dostawców polioli była zróżnicowana. Niektórzy ograniczyli podaż, gdyż nie byli w stanie lokować wolumenów na rynku niezależnie od konkurencyjności cenowej. Pojawiły się pierwsze sygnały o przywożeniu polioli i TDI spoza Europy, gdzie koszty wytworzenia były znacząco niższe. Dodatkowo jeden z producentów TDI w Europie ogłosił siłę wyższą trwającą przez kilka miesięcy, co spowodowało braki tego kluczowego surowca w produkcji mebli w Europie i dalsze ograniczenia odbioru polioli przez klientów.
Trend spadków cen polioli został chwilowo zatrzymany we wrześniu ubiegłego roku. Ponadto nieznacznie poprawił się popyt, tłumaczony m.in. zakończeniem sezonu urlopowego. Nie była to jednak wyraźna zmiana i wciąż sytuacja popytowa na rynku pozostawała niejasna, potęgowana trwającą niewystarczającą dostępnością TDI. W ostatnim kwartale roku konkurencja na rynku nasiliła się, a spadająca w ciągu całego roku rentowność segmentu była najniższa od dawna.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...