2024-02-08
Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło aktualną sytuację związaną z inwestycją Grupy Azoty Polyolefins, polegającą na wybudowaniu kompleksu Polimery Police do produkcji propylenu i polipropylenu.
Przypomnijmy, że zrealizowana już inwestycja objęła swoim zakresem instalację odwodornienia propanu, instalację polipropylenu, instalacje pomocnicze i połączenia międzyobiektowe, terminal przeładunkowo - magazynowy (port wraz z bazą zbiorników) oraz infrastrukturę logistyczną polipropylenu.
Pierwsza partia produkcyjna polipropylenu została wyprodukowana na nowej instalacji w czerwcu 2023 r. Wyprodukowany polipropylen sprzedawany jest na bieżąco klientom bezpośrednim oraz w ramach zawartych umów z dystrybutorami w całej Europie. Grupa Azoty Polyolefins od początku realizacji projektu bazuje na prognozach doradców rynkowych, które przedstawiają korzystne perspektywy dla rynku polipropylenu, w tym zachowanie rentowności projektu.
Niemniej doszło w Policach do opóźnień. Wydłużenie projektu realizowanego w formule project finance i zaprojektuj-wybuduj, a tym samym zmiana terminu rozpoczęcia jego fazy komercyjnej jest następstwem opóźnienia robót przez generalnego wykonawcę, to jest firmę Hyundai Engineering. W ocenie generalnego wykonawcy powodem złożenia propozycji zmiany są zdarzenia kwalifikowane jako siła wyższa, w szczególności wpływ na realizację projektu europejskich sankcji nałożonych przeciwko Rosji oraz następstwa wojny na Ukrainie, a także inne niezależne od wykonawcy zdarzenia, w szczególności pandemia COVID-19, które utrudniły realizację projektu.
Zmiana harmonogramu i wydłużenie czasu realizacji inwestycji zgłoszone przez Hyundai Engineering Co., Ltd. poddawane są obecnie przez Grupę Azoty Polyolefins analizie i weryfikacji ich zasadności w świetle postanowień umowy o kompleksową realizację projektu, zgodnie z procedurą przewidzianą w umowie, oraz innych umowach łączących spółkę z generalnym wykonawcą, a także okoliczności faktycznych.
Zaktualizowany harmonogram inwestycji Polimery Police przewiduje przeprowadzenie przez generalnego wykonawcę testu integralności instalacji w pierwszym kwartale 2024 roku oraz rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji fabryki przez Grupę Azoty Polyolefins w pierwszym półroczu 2024 roku. Na terenie projektu przeprowadzono ponowny rozruch ciągu instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu po trzytygodniowym obowiązkowym postoju technologicznym. Podczas postoju instalacji wykonano przegląd urządzeń oraz zostały usunięte usterki zidentyfikowane podczas wcześniejszych rozruchów testowych.
Ministerstwo Aktywów Państwowych odniosło się do wątpliwości, które zaczynają się pojawiać w kontekście całej inwestycji.
Resort informuje, że zarząd Grupy Azoty wskazuje, iż decyzje o rozpoczęciu inwestycji były podejmowane na podstawie analiz rynkowych, finansowych i prawnych. Analizy te były na bieżąco uaktualniane, a pod wpływem tych aktualizacji projekt ewoluował. Początkowo podstawową instalacją projektu miała być instalacja PDH produkująca wyłącznie propylen, jednak zdecydowano o wydłużeniu łańcucha wartości do polipropylenu i zwiększenie skali produkcji, by zapewnić odpowiednią rentowność projektu.
- Jak wskazała Grupa Azoty S.A., na etapie podejmowania decyzji o realizacji inwestycji w 2019 roku, skalkulowane wskaźniki efektywności inwestycji przewyższały ówczesne wymagania wewnętrzne Grupy Azoty co do uruchamiania nowych inwestycji i uzasadniały ją biznesowo. Rentowność projektu bazuje na długoterminowych prognozach rozwoju rynku polipropylenu, a te są korzystne dla inwestycji. Zgodnie z przekazanymi przez Zarząd Grupy Azotyinformacjami, Polimery Police to w pełni niezależny kompleks chemiczny oparty na najnowocześniejszych technologiach, zapewniających elastyczną produkcję, niskie zużycie surowców oraz niskie zużycie energii. Inwestycja znacząco podnosi krajowe moce wytwórcze w sektorze tworzyw i zmniejsza deficyt handlowy Polski w tym obszarze – produkcja na poziomie 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Zarząd wskazuje, że do Polski obecnie importowane jest rocznie około 800 tys. ton polipropylenu - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...