2020-04-14
Koncern Lanxess przypomina, iż materiały do wyrobu motocyklowych zbiorników paliwa muszą spełniać rygorystyczne wymagania. Oznacza to znaczne ograniczenie dyfuzji paliw w ściankach zbiornika. Materiały takie muszą wykazywać się wysokim poziomem wytrzymałości i plastyczności, szczególnie w przypadku zderzenia, oferować dużą elastyczność projektowania w kontekście skomplikowanej geometrii zbiorników, a koszt ich obróbki powinien się utrzymywać na opłacalnym poziomie. Stąd koniecznośc sięgania m.in. po poliamidy 6.
Jak tłumaczą przedstawiciele niemieckiego producenta, w przypadku motocykli BMW Motorrad F 900 R i F 900 XR wszystkie te wymagania spełniono dzięki zastosowaniu jednego materiału. Zbiorniki w obu maszynach wykonane są z materiału Durethan BC550Z 900116 DUSXBL koncernu Lanxess. Niewzmacniany poliamid 6 o podwyższonej udarności jest formowany wtryskowo w dwie półpowłoki, które następnie są zgrzewane metodą gorącej płyty w celu utworzenia zbiornika.
– Nasz materiał bez trudu spełnia rygorystyczne wymagania amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) w zakresie przenikania. Ze względu na łatwość obróbki w procesie formowania wtryskowego nawet skomplikowane kształty geometryczne można uzyskać w ekonomiczny sposób. Ale naprawdę mocną stroną tego niezwykle wytrzymałego materiału są jego właściwości w zakresie obciążeń udarowych – wyjaśnia Klaus Küsters, Business Development Manager Blow Molding w dziale High Performance Materials (HPM) koncernu Lanxess.
Zbiorniki są wspólnym projektem BMW Motorrad i Röchling Automotive Italia S.r.l. we współpracy z Lanxess.
Monowarstwowe rozwiązanie z poliamidem 6 ma kilka zalet w porównaniu z dotychczas stosowanymi materiałami do produkcji zbiorników. Elastyczność konstrukcji i potencjał integracyjny tego materiału są znacznie większe w porównaniu z metalami, takimi jak blacha stalowa i aluminium. Nie ma również potrzeby wykonywania kosztownych etapów formowania, tłoczenia i łączenia. Polimerów nie dotyczy także korozja. Durethan BC550Z 900116 DUSXBL charakteryzuje się znacznie mniejszą przenikalnością paliwa w porównaniu z innymi polimerami, takimi jak polietylen wysokiej gęstości (HDPE). Fluoryzacja może wprawdzie ograniczyć przenikanie w zbiornikach z HDPE, korzystne jest jednak unikanie tego dodatkowego etapu produkcji ze względu na związane z tym koszty i konieczność stosowania agresywnego chemicznie fluoru.
Monowarstwowe rozwiązanie z poliamidem 6 jest znacznie tańsze niż systemy wielowarstwowe, które zawierają warstwę zaporową o wysokiej polaryzacji, zwykle wykonaną z kopolimerów alkoholu etylowinylowego.
Przy odpowiedniej grubości ścianek wartości przepuszczalności materiału jednowarstwowego są kilkakrotnie niższe od granicy 1,5 g na metr kwadratowy powierzchni wewnętrznej dziennie (g/m2∙d) wymaganej przez Agencję Ochrony Środowiska w kodeksie EPA 40 CFR.
Durethan BC550Z 900116 DUSXBL został pierwotnie opracowany na potrzeby procesu formowania rozdmuchowego i w ciągu kilku lat sprawdził się w seryjnej produkcji zbiorników paliwa. Ze względu na rosnącą liczbę funkcji w motocyklach – na przykład ASC (automatyczna kontrola stabilności) – przestrzeń do montażu zbiorników paliwa staje się coraz bardziej rozdrobniona i skomplikowana. W takich układach geometrycznych proces formowania rozdmuchowego traci zastosowanie. Dlatego w przypadku obecnych zbiorników BMW Motorrad dwie połówki formowane wtryskowo są następnie zgrzewane w celu utworzenia zbiornika.
– W procesie formowania wtryskowego możliwe jest nie tylko tworzenie bardziej skomplikowanych kształtów, lecz również precyzyjna kontrola rozkładu grubości ścianek, co z kolei ułatwia dokładniejsze zaprojektowanie zbiornika za pomocą narzędzi CAE. Właściwości zgrzewalnicze poliamidu-6 są niezbędne do niezawodnej produkcji zbiorników. – Materiał ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami zgrzewalniczymi. Nasi klienci mają do dyspozycji szerokie okno technologiczne pozwalające na powtarzalne tworzenie szczelnych zgrzewów. Z łatwością można osiągnąć współczynnik jakości zgrzewu wynoszący 1 – podkreśla Frank Krause, ekspert w dziedzinie łączenia tworzyw sztucznych koncernu Lanxess.
Kolejną szczególną cechą tego rozwiązania materiałowego jest jego bardzo wysoka odporność na uderzenia. Oznacza to, że nawet w przypadku kolizji zbiornik paliwowy pozostaje nienaruszony i szczelny. Próby udarności wahadłowej na postarzonych zbiornikach nie powodują powstania nieszczelności w temperaturach -20°C lub 60°C. Ze względu na swój profil właściwości Durethan BC550Z 900116 DUSXBL nadaje się również do zbiorników małych pojazdów, takich jak quady, skutery śnieżne i kosiarki samojezdne, a także do narzędzi ogrodowych napędzanych benzyną, takich jak piły łańcuchowe i dmuchawy do liści.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...