2024-10-16
Transformacja niskoemisyjna, system kaucyjny, standardy zrównoważonego budownictwa – to wybrane tematy, które są podejmowane podczas targów POLECO 2024. Uczestnicy wydarzenia mają okazję zapoznać się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami dla ochrony środowiska i gospodarki obiegu zamkniętego.
Blisko 180 firm z ośmiu krajów prezentuje swoje innowacje w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO. Bogatej ofercie wystawienniczej towarzyszy aż 25 paneli dyskusyjnych, w których udział biorą przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, przedstawiciele świata nauki i biznesu.
Dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej wymaga dekarbonizacji gospodarki – szczególnie energetyki, ciepłownictwa, przemysłu i transportu. Zamiast paliw kopalnych potrzebnych jest możliwie jak najwięcej odnawialnych źródeł energii. W ramach transformacji konieczne jest podniesienie efektywności - sięgnięcie po rozwiązania i technologie skutkujące oszczędnością zużywanej energii, co przełożyć się ma na niższe rachunki. Transformacja musi przebiegać sprawiedliwie, by żadna z grup społecznych nie czuła się z tego procesu wykluczona. Oznacza to takie wykorzystywanie środków, zwłaszcza unijnych, by przynosiły jak największy efekt ekologiczny i społeczny. Jak pogodzić konieczne działania w transformacji niskoemisyjnej z potrzebami społecznymi? Na to pytanie odpowiedzi poszukają uczestnicy panelu przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W obliczu narastających wyzwań środowiskowych, takich jak ekstremalne zjawiska pogodowe, wzrost temperatur, a także zanieczyszczenie powietrza i wody, samorządy stają przed zadaniem wprowadzenia działań, które uczynią lokalną infrastrukturę bardziej odporną, zrównoważoną i przyjazną dla środowiska.
Budowa zielono-niebieskiej infrastruktury, retencja wód opadowych, odbetonowanie nieprzepuszczalnych powierzchni – te działania mają pomóc zwiększyć odporność miast na zagrożenia. Wprowadzenie stref niskoemisyjnego transportu będzie wymagało rozwoju i modernizacji infrastruktury, która zmieni miejską komunikację na bardziej ekologiczną i efektywną. „Zielone miasta i samorządy. Działania ukierunkowane na adaptację do zmian klimatu kluczowe do rozwoju infrastruktury komunalnej.” To temat innego panelu, który w ramach targów POLECO, zorganizował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kluczowe tematy obejmą również m. in. Przemysł 4.0, szczególnie w sektorze bateryjnym i motoryzacyjnym, nowe Rozporządzenie WSR dotyczące transgranicznego przemieszczania odpadów oraz regulacje w zakresie surowców krytycznych i strategicznych.
Dodatkowo omówiona zostanie nowa Dyrektywa opakowaniowa, poziomy recyklingu opakowań oraz wyzwania związane z wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce. Eksperci odpowiedzą na pytania dotyczące gotowości do wdrożenia tego systemu.
Uczestnicy paneli porozmawiają o spółkach komunalnych w kontekście zielonej transformacji i zastanowią się jak włączyć baterie do krajowej i europejskiej gospodarki obiegu zamkniętego. Postarają się odpowiedzieć także na pytanie czy jesteśmy gotowi na wprowadzenie systemu kaucyjnego.
Wpływ transformacji gospodarki obiegu zamkniętego na wskaźniki ESG oraz na tematyka bezpieczeństwa surowcowego, w tym uwarunkowania odzysku surowców krytycznych w Polsce będą m. in. zagadnieniami poruszanymi podczas konferencji „Dobre praktyki gospodarki odpadami. Porozmawiajmy o … vol. 3”. W programie znalazły się również sesje dotyczące systemowych rozwiązań kluczowych dla GOZ oraz zagadnienia związane z cyrkularną gospodarką odpadami w branży recyklingu opon.
W Poznaniu omawiane są też kwestie oceny oddziaływania na środowisko instalacji przetwarzania odpadów, w tym odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwiania.
Targi trwają trzy dni (15-17 października 2024 r.).
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...