2023-02-22
Koncern BASF i firma StePac stworzą nową generację zrównoważonych opakowań specjalnie dla sektora świeżych produktów. Dostarczając swój Ultramid Ccycled, chemicznie recyklingowany poliamid 6, BASF zapewni partnerowi większą elastyczność w rozwijaniu formatów opakowań wrażliwych na kontakt do wyższego zrównoważonego standardu w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym.
StePac, specjalizujący się w opracowywaniu zaawansowanych, funkcjonalnych rozwiązań opakowaniowych, jest pionierem w wykorzystaniu tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu chemicznego do pakowania świeżych produktów, łatwo psujących się. Firma uzyskała niedawno certyfikat REDcert2 na włączenie poliamidu 6 pochodzącego z recyklingu chemicznego do swoich elastycznych produktów opakowaniowych w atmosferze modyfikowanej (MAP). Ich dwie marki XgoTM i Xtend® bazują na technologii MAP z wbudowaną kontrolą wilgotności, która skutecznie spowalnia oddychanie wewnątrz opakowania, opóźnia procesy starzenia, hamuje gnicie drobnoustrojów oraz zachowuje jakość i wartość odżywczą produktów podczas długotrwałego przechowywania. Ultramid Ccycled będzie stanowić 30% materiału opakowaniowego, z opcjami integracji w większym procencie.
- Nasze porozumienie pomoże znaleźć równowagę między produkcją opakowań z tworzyw sztucznych, które są tak przyjazne dla środowiska, jak to tylko możliwe, w celu dłuższego zachowania świeżości produktów z bardziej rozważnym stosowaniem chudych folii z tworzyw sztucznych. Te ulepszone formaty opakowań będą nadal odgrywać rolę znacznego w ograniczaniu marnotrawstwa żywności, które to odpowiada za około 8% antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych — powiedział Gary Ward, kierownik ds. rozwoju biznesu w firmie StePac.
Dzięki technologii recyklingu chemicznego ChemCycling, firma BASF otwiera nowe możliwości w zakresie recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. Recykling chemiczny obejmuje przede wszystkim odpady tworzyw sztucznych, które zostałyby wykorzystane do odzyskania energii lub składowane. Uzupełnia recykling mechaniczny, przyspieszając gospodarkę o obiegu zamkniętym i pomagając uzyskać przetworzony polimer do zastosowań związanych z kontaktem z żywnością.
- W procesie termochemicznym nasi partnerzy pozyskują surowiec z recyklingu zużytych tworzyw sztucznych, który jest następnie wprowadzany do BASF Verbund. Stosując podejście bilansu masy, surowiec można przypisać do określonych produktów, takich jak Ultramid Ccycled. Pomaga to zastąpić surowce kopalne i stanowi ważny krok w kierunku obiegu zamkniętego. Ponieważ tworzywa sztuczne poddane recyklingowi chemicznemu mają taką samą jakość i bezpieczeństwo jak materiały pierwotne, poszerza się zakres tworzyw sztucznych, które można poddać recyklingowi w opakowaniach świeżych produktów – komentuje Dominik Winter, wiceprezes BASF ds. europejskiego biznesu poliamidów.
Opakowanie po raz pierwszy zostanie wykorzystane przez eksporterów marakui z Kolumbii. Dostarczane w postaci folii do poziomego napełniania i zamykania opakowania spowalniają proces dojrzewania i zachowują jakość owoców podczas długiej podróży morskiej z Kolumbii do Europy. Pakowanie u źródła w ostateczny format opakowania detalicznego eliminuje również potrzebę ponownego pakowania po przybyciu. W przypadku marakui połączenie specyficznych dla danego produktu właściwości zmodyfikowanej atmosfery folii wraz z wysoką szybkością przepuszczania pary wodnej sprawia, że ta folia jest wyjątkowa pod względem wydajności.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...