2022-09-28
Stany Zjednoczone bezsprzecznie przodują w światowym zestawieniu największych rynków kosmetycznych i chemii gospodarczej. Dystans pod tym względem, dzielący Stany Zjednoczone od kolejnych krajów, jest wciąż znaczący, a pomimo tego lokalny rynek w dalszym ciągu wykazuje solidną dynamikę rozwojową. Aż żal, że tak słabo obecni na nim są polscy producenci, odnoszący przecież w ostatnich latach liczne sukcesy na polu eksportowym. Biorąc pod uwagę nieograniczony potencjał biznesowy tego rynku, USA z pewnością powinny zajmować wysokie miejsce w strategii ich dalszej ekspansji zagranicznej.
Olbrzymi i wciąż rozwijający się rynek, stosunkowo otwarty na produkty z zagranicy
Amerykański rynek kosmetyków i chemii gospodarczej jest pod wieloma względami i z oczywistych powodów bardzo atrakcyjny dla eksporterów z całego świata. Pomimo silnie rozwiniętej własnej bazy produkcyjnej w obu obszarach, USA zgłaszają olbrzymi i wciąż rosnący popyt na produkty zagraniczne. Zarówno w eksporcie, jak i imporcie chemikaliów konsumpcyjnych Stany Zjednoczone zajmują pozycję globalnego wicelidera. Amerykański eksport kosmetyków wyniósł w 2021 r. 13,6 mld dol., odbijając się po przejściowym dołku z 2020 r. o około 10%. Szczytowy udział w światowym eksporcie kosmetyków (10,6%) kraj ten osiągnął jednak stosunkowo dawno, bo w 2015 r. Od tego czasu miała miejsce jego postępująca erozja (spadek łącznie o około 2 pp.), choć USA udaje się utrzymać drugie miejsce na świecie w tym zakresie.
W przypadku chemii gospodarczej rok 2021 był dla amerykańskiego eksportu rekordowy. Po wzroście o 11% r/r osiągnął on wartość 7,7 mld dol., co stanowiło nieco ponad 10% światowej wymiany handlowej w tym obszarze. Stany Zjednoczone wyprzedza w tej dziedzinie jedynie globalny potentat tej branży, czyli Niemcy. Podobnie jak w przypadku kosmetyków, udział USA w globalnym eksporcie chemii gospodarczej od kilku lat konsekwentnie jednak spada – pomiędzy 2015 a 2021 r. łącznie aż o blisko 3 pp.
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...