2020-04-22
Ministerstwo Aktywów Państwowych tłumaczy na czym dokładnie polega działalność utworzonego w 2018 r. w Grupie Azoty Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu AGRO i w jaki sposób jednostka ta zarządza m.in. polityką handlową w odniesieniu do mocznika i melaminy.
Departament został zorganizowany w ramach struktury organizacyjnej Grupy Azoty Zakłady Azotowe
Puławy, jako jednostka strukturalnie istniejąca w spółce, funkcjonalnie zaś działająca w imieniu i na rzecz wszystkich spółek Grupy Azoty. Siedziba Departamentu znajduje się w Puławach.
Utworzona jednostka służy procesom koordynacji i integracji obszaru sprzedaży produktów nawozowych Grupy Azoty oraz umożliwia wszystkim jej spółkom maksymalizację korzyści wynikających z centralizacji funkcji sprzedażowych przy jednoczesnym zabezpieczeniu własnych interesów. Departament swoim zakresem obejmuje nie tylko produkty nawozowe, lecz również zarządza produktami chemicznymi, takimi jak amoniak, kwas azotowy czy mocznik.
W ocenie Ministerstwa Aktywów Państwowych, Departament powstał w okresie wyjątkowej zmienności otoczenia rynkowego, która w sposób zauważalny zachwiała stabilnością rynku nawozowego w latach 2017 i 2018. Warunki atmosferyczne przełożyły się wówczas na opóźnienie prac polowych, a następnie na obniżenie plonów zbóż. Utrzymujący się wysoki poziom importu nawozów od i przez producentów o niższej bazie kosztowej, prowadził do redukcji cen produktów uzyskiwanych przez Grupę Kapitałową Grupa Azoty. Z kolei rok 2019 był okresem wyraźnego odbicia oraz dynamicznego wzrostu przychodu i wyniku na sprzedaży nawozowej.
- Pomimo rekordowego roku, należy zaznaczyć występujący spadek zużycia nawozów azotowych w Polsce o 16%, co, dla zobrazowania skali, odpowiada wyeliminowaniu produkcji jednego z zakładów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej. Zmieniają się również predyspozycje rolników. Zamiast nawozów saletrzanych preferowane są nawozy oparte na moczniku. Szczególnie istotne znaczenie wymagające podkreślenia przy ocenie zasadności i efektów reorganizacji sprzedaży wynika między innymi ze wzajemnych powiązań technologicznych w procesie produkcji, a następnie sprzedaży pomiędzy produktami nawozowymi a chemicznymi. Mocznik stanowi strategiczny wolumenowo artykuł w Grupie Azoty. Instalacje mocznika funkcjonują w trzech lokalizacjach, które łącznie produkują ok. 2 mln ton rocznie, w tym produkcja mocznika na cele techniczne w Puławach wynosi ok. 260 tys. ton. Uporządkowanie trybu bilansowania mocznika na potrzeby wewnętrzne spółek Grupy Kapitałowej wynika również z powiązań technologicznych i procesowych pomiędzy mocznikiem a melaminą, gdzie głównym surowcem w procesie wytwarzania melaminy jest mocznik. Ok. 98% melaminy jest sprzedawana poprzez własny kanał dystrybucji, pozostała cześć produktu lokowana jest na rynku przy współpracy z dystrybutorami/firmami handlowymi. Prawie cały wolumen sprzedaży jest lokowany w Europie, w tym w Polsce ok. 38%. Klienci „melaminowi” są zainteresowani kompleksowym dostarczaniem produktów. Wyraźnego zaznaczenia wymaga, iż mocznik stanowi dla tych podmiotów uzupełnienie ich zapotrzebowania. Ok. 79% klientów melaminy nabywa również mocznik na cele techniczne – tłumaczy Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Dynamika zmian makroekonomicznych, koniunkturalne cykle podażowo-popytowe oraz postępująca globalizacja powodują, że szczególnego znaczenia nabiera zdolność do wypracowania mechanizmów przeciwdziałających negatywnym trendom i niwelujących pojawiające się zagrożenia i ograniczenia. Skoordynowane działania Departamentu mają właśnie temu służyć.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...