2024-04-16
W branży elastycznego polichlorku winylu często omawiane są tematy związane z redukcją wpływu na środowisko i bezpieczeństwem. Stąd też w całym łańcuchu wartości tego tworzywa trwają prace nad rozwiązaniami wspierającymi zrównoważony rozwój.
Polichlorek winylu ma zazwyczaj bardzo niski ślad węglowy, ponieważ jest znacznie mniej zależny od surowców kopalnych niż większość innych tworzyw termoplastycznych. PVC to lekki, elastyczny i trwały materiał o długiej żywotności. Można go również poddać recyklingowi, jeśli zostanie wykonane to we właściwy sposób. Z tych powodów tworzywo jest cenionym zasobem, a kluczem do pełnego uwolnienia jego potencjału, jako materiału zrównoważonego, jest rozwianie obaw dotyczących bezpieczeństwa konsumentów i wpływu na środowisko.
Aby to osiągnąć, należy zacząć wytwarzać PVC z bardziej odnawialnych składników. Głównym składnikiem miękkiego polichlorku winylu jest plastyfikator, który zmiękcza naturalnie sztywne PVC. Zwiększenie zrównoważonego rozwoju plastyfikatorów będzie miało zatem znaczący wpływ na produkt końcowy.
Tą drogą poszła firma Perstorp, która wprowadziła na rynek nowy plastyfikator Pevalen™ Pro 100 do plastyfikacji polichlorku winylu. Plastyfikator nie zawiera ftalanów i jest oparty w 100% na surowcach odnawialnych lub pochodzących z recyklingu, o zrównoważonej masie. Jego celem jest zmniejszenie śladu węglowego produktów z PVC i wsparcie odchodzenia od surowców kopalnych. Daje to przetwórcom możliwość stopniowego przechodzenia na produkty zawierające odnawialne źródła energii, bez konieczności zmiany ich składu.
- Pevalen™ Pro 100 wyróżnia się znaczną redukcją śladu węglowego produktu, oferując jego zmniejszenie o około 80% w porównaniu do jego odpowiednika opartego na paliwach kopalnych. To osiągnięcie pokazuje potencjał branży PVC w zakresie znaczącego przyczynienia się do redukcji emisji CO2 w łańcuchu wartości. To dobry przykład innowacyjnego podejścia do tradycyjnych materiałów, na nowo definiującego to, co uważamy za możliwe w zakresie bardziej zrównoważonego PVC. Pevalen™ Pro 100 oferuje producentom narzędzie umożliwiające wyróżnienie ich produktów nie tylko pod względem wydajności, ale także mniejszego śladu węglowego. To potężna odpowiedź na zmieniającą się dynamikę rynku, gdzie zrównoważony rozwój to nie tylko kwestia, którą „miło jest mieć”, ale podstawowe oczekiwanie. Jednym z najbardziej korzystnych aspektów Pevalen™ Pro 100 jest łatwość integracji. Zaprojektowany jako rozwiązanie typu „drop-in” dla paliw kopalnych, plastyfikator nie wymaga rozległego rozwoju ani przeformułowania, co ułatwia przetwórcom PVC jego użycie. Ta łatwość gwarantuje, że przejście na bardziej zrównoważone wyroby z polichlorku winylu nie odbędzie się kosztem wydajności operacyjnej lub wydajności produktu - brzmi komunikat firmy Perstorp.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...