2017-03-21
Z inicjatywy spółki Purinova realizowany jest projekt, który ma na celu stworzenie produktu, będącego odpowiedzią na restrykcje prawne odnoszące się do rynku plastyfikatorów.
Przedmiotem prac jest doprowadzenie do otrzymania innowacyjnych polimerowych środków powierzchniowo - czynnych i plastyfikatorów, które mogą posiadać jednocześnie własności surfaktantów z przeznaczeniem do przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Jak tłumaczą przedstawiciele spółki Purinova, obecnie na rynku światowym funkcjonuje wiele typów środków powierzchniowo czynnych. Dzięki swojej hydrofilowo-hydrofobowej budowie są one wykorzystywane jako dodatek i powodują lepsze zwilżanie powierzchni ciał stałych, umożliwiając jednocześnie mieszanie się dwóch cieczy, które wcześniej się ze sobą nie mieszały.
Prace są spowodowane faktem, że aktualnie obserwujemy silne załamanie rynku plastyfikatorów opartych na bezwodniku ftalowym. Sytuacja taka ma związek z udowodnionym szkodliwym działaniem tych plastyfikatorów na zdrowie człowieka. Cechują się one bowiem właściwościami kancerogennymi oraz upośledzaniem funkcji rozrodczych człowieka. W wyniku tego kilkanaście plastyfikatorów ftalanowych znajduje się na liście kandydackiej związków wzbudzających szczególnie duże obawy. Jednocześnie jednak od lutego br. cztery związki znalazły się w załączniku REACH i podlegają procedurze udzielania zezwoleń, np. ftalan dibutylu. Poza Rozporządzeniem REACH stosowanie plastyfikatorów regulowane jest innymi aktami prawnymi, np. w kosmetykach lub zabawkach. W USA stosowanie plastyfikatorów regulowane jest z kolei przez Toxic Substances Control Act oraz United States Enviromental Protection Agency, w ramach to których osiem plastyfikatorów jest zakazanych, np. ftalan diizononylu. W przeszłości stosowanymi środkami w branży były związki oparte o nonylfenol, który jednak został wycofany z obrotu w wielu zastosowaniach. Związki te zastąpiono przez produkty zawierające układ aromatyczny, np. tereftalan dioktylu, alifatyczny pierścień Hexamoll i alifatyczne np. adypinian dimetylu.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...