2018-09-27
Grupa Azoty ZAK wycofała się ze sprzedaży plastyfikatorów ftalanowych.
Spółka z Kędzierzyna – Koźla poinformowała, że pozbyła się ostatnich partii plastyfikatorów ftalanowych, których produkcja trwała w jej zakładzie nieprzerwanie od 1963 r. Ostatni transport z substancją DEHP (ftalan bis(2-etyloheksylu) został już zrealizowany i tym samym plastyfikatory ftalanowe o nazwie handlowej Oxoplast O i Oxoplast Medica stały się już tylko wspomnieniem. Teraz kluczowym plastyfikatorem w ofercie Grupy Azoty ZAK jest nieftalanowy Oxoviflex.
Wycofywanie produktów ftalanowych ze światowych rynków jest wynikiem europejskiej legislacji, w tym systemu REACH, wprowadzającego w obowiązek autoryzacji chemikaliów dla europejskich producentów, importerów i dalszych użytkowników, mających do czynienia z substancjami bardzo wysokiego ryzyka. Proces przeprowadzany jest w celu kontrolowania zagrożeń związanych ze stosowaniem poszczególnych substancji i stopniowego zastępowania ich bezpieczniejszymi zamiennikami.
Grupa Azoty ZAK już od trzech lat produkuje plastyfikatry nieftalanowe o nazwie Oxoviflex, które odpowiadają aktualnym wyzwaniom rynkowym i są zamiennikiem plastyfikatorów ftalanowych, ale w przeciwieństwie do nich nie podlegają ograniczeniom prawnym i aplikacyjnym. W związku z dynamicznym wzrostem zainteresowania ze strony rynku, kędzierzyńska spółka rozwija ofertę segmentu OXO w oparciu o produkty nieftalanowe i specjalistyczne. Obecnie realizowana jest inwestycja zwiększenia mocy produkcyjnych instalacji do produkcji Oxoviflexu z 50 tys. ton rocznie do 65 tys. ton. Równolegle ku końcowi zmierzają prace związane z budową niskotonażowej instalacji do produkcji estrów specjalistycznych – plastyfikatorów do zróżnicowanych i wąskich zastosowań.
Plastyfikatory to środki zmiękczające, pozwalające na uzyskanie odpowiednich parametrów mechanicznych obrabianej substancji, np. tworzywa sztucznego. Stosowane są wszędzie tam, gdzie od tworzyw i produktów z nich wytwarzanych wymagana jest elastyczność i giętkość. Bez plastyfikatora obróbka tworzywa byłaby praktycznie niemożliwa.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...