2021-09-29
Prawie 6 tys. odwiedzających, 300 wystawców z 22 krajów i ponad 4 tysiące m2 powierzchni wystawienniczej: tak w liczbach przedstawia się tegoroczna edycja Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol. Była to jubileuszowa, 25. edycja wydarzenia organizowanego przez Targi Kielce.
Choć Plastpol był znacznie skromniejszy niż w czasach przedpandemicznych, to jednak władze Targów Kielce są zadowolone z tegorocznej edycji.
- W ubiegłorocznej, pandemicznej, a przez to bardzo skromnej edycji Plastpolu byliśmy zaskoczeni pozytywnym odbiorem wśród wystawców. W rozmowach wspominali o tym, że przez zaistniałą sytuacje na targach pojawili się wyłącznie poważni rozmówcy z branży z konkretnymi ofertami. Myślę, że podobnie będzie w tym roku, zwłaszcza, że edycja 2021 była dwukrotnie większa niż poprzednia – stwierdził prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń.
Targi rozpoczęła konferencja prasowa Stowarzyszenia PlasticsEurope Polska. Podczas spotkania została przedstawiona analiza rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie i na świecie. Eksperci ze stowarzyszenia podzielili się również swoimi wnioskami i opinią na temat przyszłości branży.
Jak podkreśla Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, pandemia nie zmieniła zasadniczych priorytetów europejskich i globalnych, w tym najważniejszego - zapobiegania zmianom klimatu, w czym pomóc ma zeroemisyjna gospodarka i zamykanie obiegu surowców. Agenda legislacyjna minionych kilkunastu miesięcy pozostała napięta, a ogłoszony na początku ubiegłego roku Nowy Plan Działań GOZ dodatkowo wzmocnił niektóre aspekty związane z ochroną środowiska, w tym dotyczące tworzyw sztucznych.
Jak wynika z raportu Fundacji PlasticsEurope Polska, branża tworzyw sztucznych w Polsce wykazała odporność na pandemię – utrzymane zostały miejsca pracy, wzrosło zapotrzebowanie na tworzywa, szacowane na 3,7 mln ton w 2020 roku. Dostępne dane na temat aktywności branży w roku 2021 wskazują na kontynuację rozpoczętego w końcówce 2020 r. dynamicznego wzrostu. Pomimo kłopotów z dostępnością tworzyw, co jest odbiciem sytuacji globalnej, sektor produkcji wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych wykazuje wyraźne wzrosty produkcji sprzedanej w odniesieniu do okresu sprzed pandemii. Pozwala to sądzić, że rok 2021 okaże się dla branży tworzyw sztucznych w Polsce nie gorszy niż rok ubiegły.
Z kolei Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu zorganizował konferencję, podczas której eksperci skupili się na tworzywach sztucznych i innowacjach służących zamknięciu obiegu surowców.
Wśród wystawców tegorocznego Plastpolu pojawili się reprezentanci takich krajów, jak Austria, Czechy, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Malezja, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, Ukraina czy Węgry. Przyszłoroczny Plastpol ma się już odbyć w tradycyjnym majowym terminie i trwać nie trzy, a cztery dni, jak przed pandemią.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...