2020-09-24
Fundacja PlasticsEurope Polska opublikowała Raport Roczny. W dokumencie podjęto m.in. temat nowego źródła surowców dla procesu produkcji tworzyw sztucznych.
Jak przypomina w swoim Raporcie Rocznym PlasticsEurope Polska, tradycyjnym surowcem do produkcji tworzyw są nieodnawialne surowce kopalne (ropa naftowa, gaz ziemny). W odpowiedzi na apele o zmniejszenie wykorzystania nieodnawialnych zasobów branża tworzyw sztucznych od lat poszukuje jednak nowych surowców, umożliwiających bardziej zrównoważoną produkcję. Wraz z wdrażaniem koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym ten trend się już ugruntował, a hasła przewodnie GOZ, takie jak oszczędność zasobów i powtórne lub wielokrotne użycie zyskały nowe znaczenie.
Jak zauważa PlasticsEurope Polska, w ramach dążenia do jak największej oszczędności zasobów nieodnawialnych w produkcji tworzyw, prace rozwijają się w trzech kierunkach: wykorzystania biosurowców; wykorzystania odpadów tworzyw oraz zastosowania dwutlenku węgla i/lub tlenku węgla w produkcji chemicznej.
Jako przykład podawany jest dwutlenek węgla, który wykorzystywany jest na coraz szerszą skalę przy okazji produkowania nowych poliuretanów.
Do produkcji polimerów mogą być również użyte biosurowce otrzymywane z produktów rolniczych (kukurydza, trzcina cukrowa) lub z odpadowej biomasy (lignoceluloza przekształcona w procesach chemicznych lub enzymatycznych). Z kolei węglowodory otrzymane z biomasy mogą być wykorzystywane jako wkład do krakera w konwencjonalnych procesach rafineryjnych.
Z raportu PlasticsEurope Polska dowiadujemy się, że biosurowce są zazwyczaj drogie, ale ich wartością dodaną jest niższy ślad węglowy (węgiel odnawialny pochodzący z roślin). Tworzywa otrzymane z biosurowców nazywane są popularnie „biotworzywami”. Należy tu dodać jednak zastrzeżenie, że określenie „biotworzywa”(ang. bioplastics) obejmuje dwa typy materiałów: tworzywa biopochodne (ang. bio-based), czyli polimery uzyskane z surowców odnawialnych oraz tworzywa biodegradowalne (ang. biodegradable), czyli polimery ulegające w odpowiednich warunkach rozkładowi w wyniku działania mikroorganizmów. Choć wszystkie biotworzywa mają swoje zalety środowiskowe, to tworzyw biopochodnych i biodegradowalnych nie należy mylić. Niestety, jak przyznaje PlasticsEurope Polska, w dyskusji publicznej bardzo często oba te określenia używane są nieprecyzyjnie. Nie tylko rodzi to wiele nieporozumień, ale może przynieść wymierne szkody dla środowiska.
- Odpady tworzyw biodegradowalnych powinny być kierowane do kompostowania, gdyż zmieszane z innymi odpadami tworzyw praktycznie uniemożliwiają proces ich recyklingu. Z drugiej strony, wbrew obiegowym opiniom wykorzystanie tworzyw biodegradowalnych do produkcji różnych wyrobów (np. jednorazowego użycia) nie rozwiąże problemu zaśmiecenia środowiska. Odpady tworzyw biodegradowalnych, porzucone jako śmieci, nie ulegną samoistnej biodegradacji. Proces rozkładu materiałów biodegradowalnych jest długotrwały i musi być prowadzony w specjalistycznych instalacjach do kompostowania, w warunkach podwyższonej temperatury i wilgotności. Konieczność właściwego oznakowania biotworzyw, aby użytkownik końcowy nie miał wątpliwości z jakim materiałem ma do czynienia, została zapisana w Nowym Planie Działań GOZ – czytamy w Raporcie Rocznym PlasticsEurope Polska.
PlasticsEurope Polska to fundacja reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce. Działa w ramach ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope z siedzibą w Brukseli. Oddział polski należy do Regionu Europy Centralnej z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...