2024-10-24
Branżowa organizacja Plastics Recyclers Europe, będąca głosem europejskiej branży recyklingu odpadów tworzyw sztucznych informuje, że o wyraźnych spadkach na rynku recyklingu tworzyw sztucznych w UE. Rosnący brak popytu na recyklaty produkowane w Europie, zmniejszone inwestycje w krajowy recykling i wzrost importu recyklatów spoza UE dusiły europejski przemysł recyklingu tworzyw sztucznych w ciągu ostatnich kilku lat. Te problemy podsycają obecną recesję na rynku, doprowadzając do zamknięcia wielu firm recyklingowych. Spadek będzie trwał, jeśli sytuacja nie zostanie pilnie rozwiązana.
- Na początku tego roku przemysł recyklingu tworzyw sztucznych ostrzegał już o oznakach trudnych warunków rynkowych bez perspektyw na tymczasowe ożywienie. Dziesięć miesięcy później głównym problemem, który należy rozwiązać, jest nadal niepokojący wzrost importu polimerów spoza UE z wątpliwymi twierdzeniami dotyczącymi zawartości materiałów pochodzących z recyklingu i bez skutecznych środków weryfikacji i śledzenia. Taka sytuacja podważa postęp i inwestycje w celu usprawnienia procesów recyklingu. Wiele firm zajmujących się recyklingiem walczy o przetrwanie na rynku zalewanym niekontrolowanym importem, który nie spełnia wymogów UE - komentuje Ton Emans, prezes Plastics Recyclers Europe.
W jego ocenie, aby odpowiedzieć na tę sytuację, ważne będzie ograniczenie importu, który nie spełnia wymogów UE w zakresie ochrony środowiska, zgodnie z zaleceniami zawartymi w raporcie na temat konkurencyjności UE autorstwa Mario Draghiego. Stworzenie równych warunków działania będzie kluczowe dla uczynienia zielonej transformacji zrównoważoną i zabezpieczenia konkurencyjności przemysłu UE w dłuższej perspektywie. Środki i cele wprowadzone w podstawowych aktach prawnych UE muszą być teraz pilnie i skutecznie egzekwowane. Jednak biorąc pod uwagę zahamowanie wzrostu przemysłu, osiągnięcie tych celów jest obecnie nierealne, ponieważ do 2030 r. zdolności produkcyjne musiałyby się co najmniej podwoić.
Plastics Recyclers Europe wezwało instytucje europejskie do podjęcia natychmiastowych działań i stworzenia prawdziwego jednolitego rynku obiegu zamkniętego dla odpadów tworzyw sztucznych i recyklingu.
- Nowo wybrane instytucje UE mają szansę na pozytywny zwrot, ale konieczne są natychmiastowe środki w celu rozwiązania kluczowych problemów zagrażających istniejącej infrastrukturze sortowania i recyklingu tworzyw sztucznych, a także przyszłym inwestycjom. Bez tych środków przyszłość europejskiego recyklingu tworzyw sztucznych wydaje się niepewna. Jest to sytuacja, na którą nie możemy sobie pozwolić dla dobra konkurencyjności UE i zrównoważonej przyszłości Europy - dodaje Ton Emans, prezes Plastics Recyclers Europe.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...