2022-01-05
Plastics Europe poinformował, że odpady tworzyw to mała część wszystkich opadów. Stanowią one zaledwie 1% wszystkich odpadów w krajach UE oraz Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii.
W raporcie „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym” Plastics Europe zaprezentował wyniki badania dotyczącego wszystkich strumieni odpadów pokonsumenckich zawierających tworzywa na tle całkowitej ilości odpadów. Analiza wykazała, że odpady tworzyw zebrane z tych strumieni to 29 mln ton rocznie, to jest 1% wszystkich odpadów. Łącznie bowiem zebrano rocznie 2,6 mld ton odpadów. Odpady pokonsumenckie - strumienie zawierające tworzywa wyniosły 550 mln ton. Odpady tworzyw zebrane ze wszystkich strumieni zawierających tworzywa sięgnęły natomiast 29,1 mln ton. Najwięcej odpadów zawierających tworzywa pochodziło z opakowań (61%), a następnie budownictwa (6%), przemysłu elektrycznego i elektronicznego (6%), rolnictwa (5%), motoryzacji (5%).
Plastics Europe zauważa, że ponad połowa pokonsumenckich odpadów tworzyw sztucznych zbierana jest w różnych strumieniach odpadów zmieszanych, w których udział odpadów tworzyw wynosi od 2% do 8%. Jednak najwięcej odpadów poddawanych recyklingowi pochodzi z selektywnej zbiórki z gospodarstw domowych bądź z handlu. Dlatego konsument ma do odegrania istotną rolę w zwiększaniu recyklingu tworzyw. Jednocześnie poziomy recyklingu dla odpadów zbieranych selektywnie są 10 razy większe niż dla odzyskanych ze strumienia odpadów zmieszanych.
Ze wspomnianej ilości 29,2 mln ton odpadów w ramach 52% to odpady tworzyw zebrane poprzez zbiórkę odpadów zmieszanych, a 48% odpady zebrane poprzez zbiórkę selektywną. Zbiórka odpadów zmieszanych to zbiórka odpadów, w której użytkownik nie dzieli odpadów ze względu na ich rodzaj (odpady zmieszane z gospodarstw domowych, inne odpady komunalne). Zbiórka selektywna to z kolei akcja, w której użytkownik rozdziela odpady na różne rodzaje.
W ramach zbiórki odpadów zmieszanych, 57% takich odpadów poddano odzyskowi energii, 37% składowaniu, a 6% recyklingowi. Z kolei w przypadku zbiórki selektywnej do recyklingu trafiło 62% odpadów, do odzysku energii – 27%, a do składowania -11%. Jak zatem łatwo się zorientować, selektywna zbiórka jest dla recyklingu kluczowa.
Obecnie, niektóre rodzaje odpadów tworzyw sztucznych, takie jak np. materiały kompozytowe i odpady wielomateriałowe mogą być poddane odzyskowi jedynie w procesach wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła. Jednak najnowsze odkrycia w dziedzinie recyklingu chemicznego pokazują, że w bliskiej przyszłości coraz więcej tego typu odpadów będzie można poddać recyklingowi. Takie innowacje, jak recykling chemiczny czy procesy rozpuszczalnikowe są uzupełnieniem recyklingu mechanicznego. Połączenie tych wszystkich metod recyklingu może w zdecydowany sposób zmienić zagospodarowanie odpadów. Równocześnie też widać, że wciąż składowanie to bardzo powszechny końcowy etap cyklu życia tworzyw sztucznych. W ocenie Plastics Europe, potrzebne są konkretne działania w kierunku odejścia od składowania na poziomie krajów członkowskich.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...