2017-06-19
Zakończyła się wielka inwestycja PKN Orlen we Włocławku. Powstał tam pierwszy w Polsce blok CCGT o dużej mocy (463 MWe), który przyczyni się nie tylko do wzmocnienia doskonałości operacyjnej Grupy Orlen, ale również zwiększa krajowe bezpieczeństwo energetyczne.
Nowa elektrociepłownia będzie wytwarzać energię elektryczną i cieplną m.in. na potrzeby spółki ANWIL oraz energię cieplną dla całego kompleksu przemysłowego we Włocławku. Pozostała energia elektryczna zostanie skierowana do Krajowego Systemu Energetycznego. W zakresie wpływu na środowisko, blok spełnia wszystkie najnowsze wymagania przepisów krajowych i unijnych.
- Zwiększanie efektywności naszych aktywów to jeden z kluczowych kierunków strategicznych. Na obydwa realizowane przez nas duże projekty energetyczne - we Włocławku i Płocku, gdzie tez inwestujemy w energetykę - patrzymy w ujęciu całościowym. Są one powiązane z istniejącą już infrastrukturą w taki sposób, byśmy mogli maksymalnie wykorzystać efekt synergii. Jednocześnie w ten sposób optymalizujemy nakłady inwestycyjne. Energia elektryczna produkowana przez oba bloki, w skojarzeniu z ciepłem w procesie wysokosprawnej kogeneracji, będzie wykorzystywana nie tylko na potrzeby wewnętrzne Grupy Orlen, ale również sprzedawana na rynku krajowym. Projekty we Włocławku i w Płocku to inwestycje w energetykę przemysłową, dostosowaną do potrzeb Grupy Orlen i znacząco poprawiające doskonałość operacyjną segmentu Downstream – powiedział Wojciech Jasiński, prezes zarządu PKN Orlen.
Znaczenie inwestycji we Włocławku wzmacnia fakt, iż została ona zrealizowana w bezpośredniej bliskości sieci Gaz – System oraz sieci elektroenergetycznej PSE. Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych PKN Orlen.
Tę pierwszą elektrownię gazową dla PKN Orlen zbudowało konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska. Dla zapewnienia odpowiedniego serwisu serca elektrowni, czyli turbiny gazowej określanej jako „Power Train", PKN Orlen zawarł także z General Electric długoletnią umowę serwisową. Po zakończonej właśnie fazie inwestycyjnej PKN Orlen i generalny wykonawca rozpoczną rozmowy dotyczące ostatecznych rozliczeń projektu.
Jak tłumaczą przedstawiciele płockiego koncernu, PKN Orlen sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Po zakończeniu inwestycji we Włocławku posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej 800 MWe oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 4,6 GWt. Finalizacja trwającego projektu w Płocku powiększy moc elektryczną o kolejne 600 MWe, a cieplną o 530 MWt.
Projekty energetyczne koncernu nie koncentrują się jedynie na poprawie efektywności w ramach obszaru Downstream. PKN Orlen dąży również do zwiększenia samowystarczalności energetycznej stacji paliw. Obecnie analizowane są m.in. wyniki pilotażu instalacji modułów fotowoltaicznych na obiektach firmy. W fazie wstępnej pozostaje projekt zainstalowania na stacjach paliw turbin wiatrowych oraz magazynów energii, który ma stanowić kolejny krok we wdrażaniu innowacyjnych technologii.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...