2021-03-23
PKN Orlen zapewnia, iż jako największa firma petrochemiczna i multienergetyczna w Europie Środkowej czuje nie tylko potrzebę, ale i obowiązek implementowania inicjatyw Europejskiego Zielonego Ładu.
Jak przekonuje Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych w PKN Orlen, Zdarza się tak, że legislacja tworzy się własnym trybem, a biznes ma dużo mniej do powiedzenia i mniej czasu na działanie. Niemniej musi być na podjęcie takich działań przygotowany i to jest w tej chwili wyzwanie stojące przed płockim koncernem.
- Europejski Zielony Ład dotyka wszystkich obszarów działalności Grupy Orlen. Posiadamy aktywa rafineryjne, petrochemiczne oraz chemiczne. W minionym roku ogłosiliśmy naszą strategię, która prowadzi do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Pojawiają się w niej takie elementy, jak czysta energia, GOZ, ochrona bioróżnorodności, zrównoważona mobilność i inwestycje w nowe technologie. Chcemy równolegle wdrażać produkcję wodoru zielonego i liczymy na to, że pozwoli ona na maksymalizację efektów pracy nad OZE. Wodór będziemy mogli wykorzystać do celów dekarbonizacji naszego przemysłu, jak również transportu - stwierdził Grzegorz Jóźwiak.
Ekspert zauważył także, że w Polsce produkuje się ponad 12 mln ton odpadów komunalnych rocznie, co oczywiście jest dużym problemem.
- Każdy z nas, w gospodarstwie domowym, płaci za ich utylizację dość znaczne pieniądze. Model GOZ dla odpadów komunalnych może zmienić tę sytuację. Chcemy spojrzeć na odpady komunalne, jako surowiec do procesów recyklingu mechanicznego i chemicznego. Możemy nadać wartość tym odpadom i jednocześnie w istotny sposób wpłynąć na zmniejszenie zużycia paliw kopalnych, czyli ropy i gazu. To nad czym pracujemy, to kierunek przetwarzania odpadów do wodoru w sposób sekwencyjny. Chcemy odzyskać z odpadów jak najbardziej wartościowe produkty w postaci węglowodorów, a z pozostałej części produkować wodór. Widzimy w tym obszarze bardzo duży potencjał – podkreślił Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych w PKN Orlen.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...