Data publikacji: 2020-05-28
PKN Orlen poinformował, że istotnym wyzwaniem strategicznym jest dla niego produkcja petrochemiczna i chemiczna, która z powodu nagromadzenia tworzywowych odpadów w środowisku naturalnym budzi społeczny niepokój i skłania regulatorów do konkretnych działań, ograniczających stosowanie wielu produktów pochodzenia petrochemicznego.
Koncern przekonuje, iż w świetle badań śladu klimatycznego i środowiskowego w pełnym cyklu życia różnych materiałów, to właśnie materiały pochodzenia petrochemicznego wypadają pod tym względem korzystniej w porównaniu z alternatywami, a przy tym są od nich tańsze i trwalsze. To jednak niewiele zmienia. PKN Orlen, jak i inni uczestnicy rynku spotykają się bowiem z wielką presją społeczną i idącą za nią działalnością regulacyjną, zmuszającą do ograniczenia wykorzystania materiałów pochodzenia petrochemicznego.
- Grupa Orlen przywiązuję wysoką wagę do opinii społecznej. Wytwarza towary petrochemiczne i chemiczne, w większości przypadków nie będące produktami finalnymi, co ogranicza negatywny wpływ produkcji na środowisko naturalne i klimat, modernizuje procesy produkcyjne oraz wykorzystuje w coraz większym stopniu wsady zawierające biokomponenty – zauważają władze płockiego koncernu.
PKN Orlen wierzy, iż w dłuższym horyzoncie czynnikiem wspierającym popyt na produkty przerobu ropy naftowej i tym samym budującym marże rafineryjne będzie branża petrochemiczna z uwagi na rosnące zastosowania nowoczesnych tworzyw sztucznych w światowej gospodarce. Europa Środkowo-Wschodnia jest jednym z najszybciej rosnących rynków pod względem popytu na produkty petrochemiczne. Produkty te charakteryzuje wysoka stopa wzrostu, zwłaszcza w przypadku produktów specjalistycznych, kreowanych pod potrzeby konkretnego klienta. Prognozowany jest dalszy wzrost roli tworzyw sztucznych w procesach produkcyjnych z uwagi na nowe zastosowania, np. zaawansowane systemy dociepleniowe i izolacyjne, motoryzację, drukarki 3D. Zdaniem przedstawicieli koncernu, producenci posiadają możliwość konkurowania bazując na posiadanych technologiach, specjalistycznych instalacjach i produktach, a nie w oparciu o najniższą cenę produktu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...