2020-11-10
W ocenia Piotra Kwietnia, kierującego spółką SABIC Polska, pandemia nie wywołuje kryzysu, jeśli chodzi o popyt na tworzyw sztuczne w Polsce, jak też z uwagi na legislację unijną nie jest zagrożony byt branży tworzyw sztucznych na naszym kontynencie.
- Z punktu widzenia firmy SABIC nie odczuwamy spadku popytu na tworzywa sztuczne w Polsce w okresie trwającej pandemii. Jest to wynik tego do jakich aplikacji trafiają oferowane przez nas tworzywa. Przede wszystkim jest to branża opakowaniowa, która nie ucierpiała w ostatnich miesiącach, a wręcz wzrosła. Wiosną mieliśmy intensywne zakupy spowodowane paniką, potem latem odnawianie zapasów w sklepach, a to wszystko wzmacniało popyt na opakowania, do produkcji których potrzebne są tworzywa. Jednocześnie mamy w ostatnich miesiącach zintensyfikowaną produkcję środków ochrony osobistej i w tych aplikacjach rola tworzyw sztucznych także jest bardzo mocna. Co więcej nagle okazało się, że tworzywa sztuczne są potrzebne w gospodarce. Przestały być swoistym „chłopcem do bicia”, a stały się niezwykle potrzebne. Przecież są używane we wszystkich sklepach, urzędach, biurach, jako bariery ochronne. Ujawniła się również niedoceniana rola tworzyw w ochronie żywności. Paradoksalnie zatem pandemia pomogła wydobyć na nowo wiele korzyści płynących ze stosowania tworzyw – ocenia Piotr Kwiecień z SABIC Polska.
Nie zmienia to faktu, że przemysł tworzyw sztucznych musi się zmieniać. Według przedstawiciela koncernu SABIC, zmiany te to podążanie w kierunku mniejszej energochłonności i emisyjności CO2 związanej z procesem produkcji tworzyw, jak również przechodzenie na materiały, które nie pochodzą ze źródeł mineralnych. W grę wchodzić powinno również projektowanie dla recyklingu, aby można było wyroby z tworzyw łatwiej przetwarzać. To także wspieranie recyklingu mechanicznego i rozwój recyklingu chemicznego.
- Byt branży tworzyw sztucznych jest niezagrożony, bo nie da rady wyobrazić sobie życia bez tworzyw. Przedłużanie trwałości żywności, czy też produkcja lżejszych, a więc mniej paliwochłonnych samochodów to tylko dwa przykłady naszej zależności od tworzyw – stwierdził Piotr Kwiecień.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...