2023-11-17
Zmiany geopolityczne mające miejsce w ostatnich dwóch latach wpływają szczególnie mocno na Europę Środkową. Dotyczy to także transportu, w tym portów morskich, będących oknem na świat dla każdego kraju mającego dostęp do oceanu światowego. Port Gdańsk w sytuacji zmieniających się korytarzy transportowych staje się energetycznym hubem przeładunkowym dla naszego regionu. Jednocześnie stają przed nim kolejne wyzwania transportowe, rozwojowe, a przede wszystkim ekologiczne. Jednym z takich wyzwań będzie obsługa pierwszego w Polsce terminala pływającego LNG, który zostanie umiejscowiony na wodach w granicach administracyjnych Portu Gdańsk.
Terminal FSRU jest Polsce potrzebny, ponieważ umożliwi sprowadzenie skroplonego gazu ziemnego z dowolnego miejsca na świecie. Przepustowość Terminalu zabezpieczy ponad 30% krajowego zapotrzebowania. FSRU przyśpieszy wewnętrzny rozwój Polski i umocni gospodarczą pozycję naszego kraju w regionie poprzez powstanie hubu gazowego dla potrzeb państw ościennych.
Inwestycja jest realizowana przez Gaz-System wspólnie z Portem Gdańsk i Urzędem Morskim w Gdyni.
Terminal FSRU to kolejne przedsięwzięcie, które pozwoli przyspieszyć odejście od wysokoemisyjnych źródeł energii w obliczu stale rosnącego zapotrzebowania energetycznego kraju. Wraz z infrastrukturą przesyłową zostanie on umiejscowiony w granicach administracyjnych Portu Gdańsk. Pływająca jednostka FSRU to statek magazynujący LNG (ang. Liquefied Natural Gas), czyli gaz w stanie ciekłym i posiadający instalację zmieniającą surowiec z formy skroplonej na gazową. Z jednostki FSRU paliwo będzie następnie wtłaczane do sieci przesyłowej.
– Umiejscowienie Terminalu FSRU na wodach leżących w granicach administracyjnych naszego portu to dobry wybór. Z pewnością zwiększy znaczenie tej części wybrzeża na gospodarczej mapie Bałtyku. Terminal będzie stanowił ważny element infrastruktury importowej gazu dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Rola Portu Gdańsk jako miejsca o strategicznym znaczeniu jeszcze bardziej wzrośnie – komentuje Łukasz Malinowski, prezes Portu Gdańsk.
Pierwsze ładunki mają się pojawić w Porcie Gdańskim w 2028 r.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...