2022-01-20
Koncern Linde Engineering uruchomił w niemieckim Dormagen pierwszy na świecie zakład pilotażowy pokazujący, w jaki sposób można oddzielić wodór od strumieni gazu ziemnego za pomocą procesu zasilanego przez technologię membranową dostarczoną przez Evonik.
Proces Linde Engineering o nazwie Hiselect jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym realizację scenariuszy, w których wodór jest mieszany z gazem ziemnym i transportowany rurociągami gazu ziemnego. Mieszany gaz może zawierać 5-60% wodoru. Membrany są następnie wykorzystywane do ekstrakcji wodoru ze strumieni gazu ziemnego w miejscu zużycia. Powstający wodór ma stężenie do 90%. Po dalszym przetwarzaniu za pomocą technologii adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA) Linde Engineering można osiągnąć czystość do 99,9999%. Technologie membranowe mają kluczowe znaczenie dla stworzenia globalnej infrastruktury wodorowej.
W Europie już 11 operatorów systemów przesyłowych pracuje aktualnie nad utworzeniem Europejskiego Szkieletu Wodorowego. Ich celem jest zbudowanie funkcjonalnej sieci wodorowej, opartej w dużej mierze na istniejącej infrastrukturze gazu ziemnego. Technologia membranowa, taka jak HISELECT, może być integralną częścią wydajnego transportu wodoru do użytkowników końcowych w celu wykorzystania wodoru jako surowca przemysłowego, źródła ciepła i energii lub jako paliwa transportowego.
- Zakład demonstracyjny procesu Hiselect w Dormagen pozwala nam zaprezentować niezbędną technologię do transportu wodoru rurociągami gazu ziemnego w rzeczywistych warunkach. Pokazuje sposób na wykorzystanie istniejącej infrastruktury. W ten sposób unikamy wysokich kosztów i długiego procesu, który byłby związany z budową dedykowanej infrastruktury rurociągów wodorowych. Linde obejmuje każdą część łańcucha wartości wodoru, od źródła do serwisu. Niezależnie od tego, czy klienci chcą wykorzystywać wodór jako źródło paliwa o zerowej emisji, gaz wsadowy dla przemysłu, czy źródło ciepła i energii dla budynków – Linde dysponuje technologiami i wiedzą, aby wesprzeć każdy projekt – mówi John van der Velden, starszy wiceprezes ds. globalnej sprzedaży i technologii w Linde Engineering.
Rozwiązanie Hiselect z technologia membranową to wysokowydajny pakiet membranowy oparty na wytrzymałym polimerze opracowanym przez firmę Evonik. Składa się z wysoce selektywnych pustych w środku włókien, które skutecznie oddzielają wodór w mieszanym strumieniu gazu ziemnego od głównych składników metanu i wyższych węglowodorów. Materiał membrany jest szczególnie wytrzymały, ponieważ gaz ziemny zawiera wiele innych substancji, które mogą wpływać na skuteczność separacji membran.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Konferencja Przemysłu Kosmetycznego – bardzo duży sukces inauguracyjnej odsłony
28 maja br. odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego. Organizatorem...
Konferencja Przemysłu Detergentowego: trendy, legislacja, surowce – moc wiedzy w jednym miejscu
27 maja br. odbyła się 14. edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego. Wydarzenie...
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...